مقاله اکستازی و اثرات آن


در حال بارگذاری
23 اکتبر 2022
فایل ورد و پاورپوینت
2120
2 بازدید
۷۹,۷۰۰ تومان
خرید

توجه : به همراه فایل word این محصول فایل پاورپوینت (PowerPoint) و اسلاید های آن به صورت هدیه ارائه خواهد شد

  مقاله اکستازی و اثرات آن دارای ۲۲ صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله اکستازی و اثرات آن  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله اکستازی و اثرات آن،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله اکستازی و اثرات آن :

اکستازی و اثرات آن

مردن در سرخوشی
هیچ پادزهری برای مقابله با اکستازی وجود ندارد. جهت درمان معتادین به این ماده به روان درمانی و کار سخت گروه درمانی نیاز است

این روزها جوانان را خطری تهدید می کند که خطرناکتر از هر افیونی است. جوانانی که در نزدیکی من و تو، زندگی می کنند، در محفل های شبانه جمع می شوند و با موزیک تند غربی تا صبح به پایکوبی می پردازند، تا همه چیز و همه کس و حتی خود را فراموش کنند.

آنها دست افشانی و پایکوبی می کنند و شاد و خندانند بدون آن که بدانند چه به روز خود می آورند، آنها بی خیال زندگی شده اند و به خاطر فرار از مشکلات، سختی ها و تنهایی به جمع دوستان و ماده مخدری با عنوان گول زننده قرص شادی رو آورده اند.

این ماده محرک زا، اکستازی یا MDMAنام دارد که در فرهنگ لغت به شادی عمیق معنا شده است. اما برخلاف عنوانش بعد از چندین بار مصرف منجر به افسردگی و کاهش هیجانات لذت بخش می شود.مصرف حتی یکبار آن اثرات تخریبی شدیدی روی مغز گذاشته و سیستم عصبی را تخریب مِی کند.

با توجه به عوارض و اثرات سوء اجتماعی این ماده لازم است عموم مردم، والدین و خصوصاً مددکاران اجتماعی نیروی انتظامی با علائم و اثرات این ماده آشنایی داشته باشند.

 

شکل های رایج اکستازی
این ماده در آمریکا به صورت قرص های خوراکی، آدامس های جویدنی، کپسول و مواد تدخینی و تزریقی موجود است. قیمت هر قرص بین ۱۰ تا ۳۰ دلار است. در ایران این قرص بین ۴ تا ۲۰ هزار تومان (به طور متوسط ۱۰ هزار تومان) خرید و فروش می شود. این ماده با مارک های مرسدس بنز، میتسوبیشی، S، KO صلیب و ; در بازار عرضه می شود.
به علت تولید راحت و آسان این ماده در حال حاضر امکان ساخت آن در آزمایشگاه های غیرقانونی و «زیرپله ای» داخلی نیز وجود دارد که البته با توجه به ترکیب آن با مواد اضافی غیر استاندارد مصرف آن در ایران دارای عوارض شدیدتری نیز شده است، اثرات اکستازی ۲۰ تا ۹۰ دقیقه بعد از مصرف ظاهر می شود و حدود ۲ تا ۳ ساعت در بدن باقی می ماند و سپس کاهش می یابد. این اثرات ممکن است تا ۲۴ ساعت در بدن باقی بماند.

اکستازی چیست؟
دکتر مصطفی حمدیه روان پزشک و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید این فرآورده که نام شیمیایی آن ۳ و ۴ میتلن دی اکسی متامفتاسین است از روغن گیاهی به نام Sassafras به دست می آید. این دارو تحت عناوین دیگری مثل Eve، E، Adam، n، ntc و به شکل قرص های گرد یا بیضی در رنگ های سفید، زرد، قهوه ای، صورتی و ; که بر روی آن تصاویر فانتزی و با اسامی مثل X و ; بصورت برجسته حک شده است در بازار عرضه می شود.
اکستازی دارویی سفید رنگ، بدبو، تلخ مزه است و به راحتی در آب حل می شود و به شکل های قرص کپسول، آدامس، شیاف، نوشابه و پودرهای طعم دار تولید و عرضه می شود.

این قرص ها سه دسته اند. دسته اول قرص هایی که آخرشان به پام ختم می شود مثل دیازپام، دسته دوم قرص های باربیتول ها و دسته سوم کاربامات ها هستند. مشتق های این مواد شیمیایی PMA,POB,MA هست.
در ایران این دارو به نام قرص شادی شناخته شده است و در انگلستان به داروی عشق شهرت دارد. این ماده در سال ۱۹۱۴ در آلمان و به عنوان کم کننده اشتها مورد استفاده قرار گرفت.

به علت اثرات سوء آن به سرعت از رده مصرف خارج شد. در دهه ۷۰ میلادی این دارو کاربرد مجدد یافت و در روان درمانی برای کمک به بیماران در بیان احساساتشان استفاده شد که با اثبات اثرات مضر جانبی آن بر روی مغز حیوانات آزمایشگاهی در سال ۱۹۴۸ از رده خارج و مصرف آن نیز در آمریکا ممنوع اعلام گردید. در سال های اخیر مصرف این ماده در آمریکا در پارتی های شبانه موسوم به (RAUES) به شدت افزایش یافته به طوری که موجب نگرانی دولت آمریکا شده است. در دوره زمانی خاصی در اروپا از این ماده برای کاهش مصرف مواد مخدر دیگر از جمله هروئین استفاده می شد. در اروپا در سال ۱۹۹۵ مصرف این ماده از پانصد هزار قرص به سی میلیون عدد در سال ۱۹۹۷ رسیده است. مصرف این قرص ها در ایران به خصوص در یکسال اخیر در پارتی های شبانه به شدت افزایش یافته است.

 

اثرات و عوارض اکستازی
موادی در مغز به نام سروتوتین وجود دارد . با مصرف اکس مواد مذکور در سیستم اعصاب و مغز آزاد شده باعث تحریک سیستم مغز می شود و سیستم مغز را در درازمدت مختل می کند. سلول های مغزی و اعصاب در بدن از جمله سلول هایی هستند که در صورت صدمه و تخریب برخلاف سلول های پوست، کبد، استخوان و ;. مجدداً بازسازی نمی شوند.
اثراتی که غالباً فروشندگان این مواد برای بازارگرمی و اغوای مشتریان آن را ذکر می کنند به شرح ذیل است:
۱- افزایش احساس خوب بودن
۲- ایجاد انرژی زیاد در فرد به دور از هر گونه خستگی
۳- احساس تمایل و تعلق به دیگران
۴- دست و دلبازی
۵- احساس تجربیات و حالات بی پروا و توهم گسسته
۶- عدم تشخیص فاصله ها و ارتفاع که بعضاً موجب سقوط فرد می گردد.
عوارض حاد و مضر اکستازی که غالباً فروشندگان چیزی در این رابطه به مصرف کنندگان نمی گویند عبارتند از:
۱- اختلالات بینایی
۲- کاهش اشتها
۳- حرکات غیرطبیعی چشم

۴- توهمات بینایی
۵- گشاد شدن مردمک این افراد (با وجود کم بودن نور مجبور به استفاده از عینک های آفتابی در شب هستند که علت آن تحریک پذیر شدن به نور حتی ضعیف می باشد.)
۶- تغییر در تعادل دمای بدن

۷- قفل شدن فک (افراد مصرف کننده مجبور به مصرف آدامس هستند.)
۸- تمایل شدید برای مصرف آب
۹- لرزیدن، عصبی شدن و عدم تمایل برای استراحت
۱۰- تمایل شدید (روانی) برای مصرف مجدد این ماده پس از افت تأثیر اولیه
اما اثرات منفی شدیدی که پزشکان در معاینات بالینی از مصرف

 

کنندگان این ماده مشاهده کرده اند عبارت است از:
۱- عوارض شدید و غیرقابل برگشت در مغز به خصوص مناطق مربوط به حافظه و تمرکز
۲- اختلال خواب، کابوس های شبانه، حملات ناگهانی اضطراب
۳- انقباض شدید فک و پارگی زبان در اثر فک زدن (باز و بسته شدن شدید فک)
۴- افزایش دمای بدن
۵- تهوع و استفراغ
۶- سردرد، سرگیجه و تشنج

۷- افت شدید خلق در روزهای پس از مصرف اثرات مزمن
۸- آسیب کبدی
۹- صدمه به اعصاب مغزی
۱۰- بزرگ شدن پستان در مردان

مصرف اکستازی در دختران و زنان جوان به علت میزان بالای هورمون های جنسی زنانه در بدن موجب تحرک پذیری بیشتر عضلات قلب می شود و خطر عوارضی چون حمله قلبی و تشنج را بالا می برد.

درمان
هیچ پادزهری برای مقابله با اکستازی وجود ندارد. جهت درمان معتادین به این ماده به روان درمانی و کار سخت گروه درمانی نیاز است.

خطر
برابر با بررسی های به عمل آمده پرخطرترین عارضه جانبی این مواد بروز رفتارهای پرخطر و حفاظت نشده جنسی و بی پروایی است که در نهایت می تواند منجر به افزایش عفونت های آمیزشی مخصوصاً ایدز شود.
طی چندین مطالعه که در نقاط مختلف جهان به عمل آمده بدون استثنا همیشه رابطه ای مستقیم بین مصرف این مواد و شیوع ویروس ایدز مشاهده شده است.

اکستازی در ایران
آمار دقیقی از زمان ورود مصرف قرص های اکستازی در ایران وجود ندارد، اما اولین بار رئیس مرکز مبارزه با مواد مخدر از کشف قابل توجهی مواد مخدر صنعتی در سال جاری در کشور خبر داد.
سردار ابویی گفت که در سال های گذشته این مواد از طریق برخی افراد که به کشورهای اروپایی سفر می کردند به میزانی محدود برای استفاده در شب نشینی ها وارد می شد اما امسال به میزان بیشتری وارد کشور شده است و پس از چندی خبرگزاری مهر به نقل از ارزیاب گمرک فرودگاه مهرآباد تهران نوشت مقدار ۳ کیلو و ۵۵۷ گرم قرص اکستازی در قالب ۱۲ بسته از یک مسافر در چمدانش جاسازی کرده بود کشف و ضبط شد.

وزارت بهداشت و درمان در این زمینه تنها به اظهار نظر رئیس پیشگیری و سوء مصرف مواد مخدر این وزارت اکتفا کرد. وی گفت: تا چند ماه دیگر قانون برخورد با عوامل قاچاق، توزیع و مصرف مواد شیمیایی و روان گردان تدوین و اجرا می شود. دکتر وزیریان دسترسی آسان و ارزان بودن این مواد و ناشناخته بودن آنها را از دلایل مصرف بی رویه و قاچاق این ماده از مرزها دانست و افزود: به دلیل نبود شناخت کامل از مواد محرک زای شیمیایی در بین پزشکان و کارکنان پزشکی قانونی بسیاری از موارد مرگ و میر ناشی از مصرف این مواد نیز مخفی باقی مانده است.

کلام آخر اینکه اکنون با ورود این داروهای جدید نگرانی های جامعه به معضل اعتیاد دو چندان گشته است و این مسئله اگر با اهمیت تر از مباحثی چون اشتغال و ازدواج نباشد بی شک به اندازه همین ها اهمیت دارد اینکه مسئولین و برنامه ریزان کشور تا چه حد این معضل را در دستور کار خویش قرار داده اند.

و اینکه اجرای پروژه هایی چون نوروز تا چه میزان می تواند در نجات جوانان ما از چنگال شوم اعتیاد سنتی و مدرن موفقیت داشته باشد باید با دغدغه و دقت انتظار کشید.

در پایان می توان گفت با مصرف قرص های اکستازی هیچ چیز در زندگی تغییر نمی کند، جز لحظه ای که در آن هستی و حاصل این لحظات شاد دروغین، سال ها زندگی غمبار است.

 

هشدار به جوانان؛ اکستازی سیستم عصبی مغز را به شدت دچار آسیب می‌کند
به اعتقاد بسیاری از متخصصان اکستازی همانند LSD جزو اصلی گروه مواد اعتیاد‌آور، توهم‌زا و محرک است. به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران – منطقه خراسان – سایر نام‌های اکستازی عبارتند از XTC ، E، X قرص عشق و قرص‌های شادی‌آور که به صورت قرص همراه با آب مصرف می‌شود. در سطح خارجی این قرص‌ها اغلب اشکال و حروفی مانند چکش، قلب، لنگر، CAP و .. حک شده که به همراه رنگ‌ها و ترکیبات رنگی، شدت و مدت زمان تاثیر و نوع ماده موثر آن را برای مصرف کننده مشخص می‌کند اما درستی این کدها چندان قابل اطمینان نیستعلائم آنی مصرف اکستازی با فاکتورهای مختلفی مانند میزان و دفعات مصرف، میزان خلوص ماده مؤثر، وضعیت روحی و جسمانی، انگیزه و موقعیت مکانی،‌ مصرف کننده‌ها ارتباط مستقیم دارد. در افرادی که برای اولین بار اکستازی مصرف می‌کند حدود ۳۰ دقیقه پس از

مصرف معمولا افزایش ضربان قلب، تعریق شدید، ‌انقباض عضلانی و ‌عدم احساس درد بروز می‌کند که در صورت مصرف مکرر این ماده احساس سوزن‌سوزن شدن بدن، بی‌قراری، نا آرامی و اضطراب را در پی خواهد داشت. همچنین، افزایش فشارخون و افزایش فزاینده توان بدن از آثار آنی جسمانی مصرف است که به دنبال آن عوارض ناخواسته‌ای نظیر تهوع، خشکی دهان، انقباض عضلات فک (قفل شدن عضلات) و نیز عدم تعادل بروز می‌کند.مصرف اکستازی همراه با فعالیت شدید

بدنی اغلب عوارض جسمانی – روانی مانند کم آبی شدید، استفراغ و ترس و واهمه شدید را در پی دارد که در برخی موارد منجر به سکته قلبی و یا مغزی نیز می‌شود. بزرگترین مشکل مصرف کنندگان اکستازی پایان سرخوشی و تشنگی اولیه است که بلافاصله بعد از پایان این حالات علائم افسردگی شدید و عمیق بروز کرده که همراه با عوارض دیگر مانند بی‌قراری، اضطراب، خستگی و کوفتگی عضلات و همچنین بی‌انگیزگی و بی‌تفاوتی شدید، زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار می‌دهد.مصرف اکستازی با خلوص بالا و به دفعات، کارایی عملکرد و سیستم عصبی مغز را به شدت دچار آسیب کرده که

در این میان بیش از همه حافظه کوتاه مدت دچار اختلال می‌شود و حتی برخی اوقات در هنگام مصرف فرد مصرف‌کننده حافظه کوتاه مدتشان را به کلی از دست داده‌اند. اکستازی مانند دیگر مواد مخدر، سیستم ایمنی بدن را به شدت ضعیف کرده و آسیب‌پذیری بدن را در برابر بیماری‌های عفونی و ویروسی افزایش می‌دهد و علاوه بر آن اعضایی که کار دفع مواد سمی و زائد بدن مثل کلیه‌ها و کبد را بر عهده دارند، دچار صدمات جبران‌ناپذیر می‌شوند. مصرف اکستازی باعث کاهش تولید سروتونین در بدن می‌شود و این ماده که حامل پیام‌های عصبی در مغز است نقش فعالی در تنظیم میل جنسی،

خواب، احساس خشم و عصبانیت و همچنین تنظیم وضعیت روحی فرد را بر عهده دارد که با مصرف اکستاسی میزان ذخیره این ماده کاهش یافته و تعداد زیادی از سلول‌های عصبی مغز که نقش تنظیم کنندگی را بر عهده دارند تحت تاثیر قرار می‌گیرند. به این ترتیب مصرف اکستازی دیگر اثر سرخوشی‌آور نداشته و فرد دچار افسردگی شدید می‌شود و از آنجا که بدن سروتونین ذخیره خود را مصرف کرده، خوردن دوباره اکستازی این حالت را ایجاد نمی‌کند. از یک طرف ادامه مصرف مواد، ذخیره سروتونین را کاهش داده و از طرف دیگر مصرف مواد بر مراکز تولید سروتونین آسیب‌های برگشت ناپذیری وارد می‌کند که از عوارض آن می‌توان به از دست دادن تعادل فرد اشاره کرد.

 

پرواز مرگ با قرص شادی
دوتا گیلاس دور گوش‌هاش انداخت و روی تاب نشست. پاهاش رو خم و راست کرد و تکانی به تاب داد. از توی ساختمان صدای موزیک می‌اومد. سعی کرد حرکت تاب با ضرب‌آهنگ موزیک هماهنگ باشه. بعضی‌ها دوست دارن توی تاریکی با دوستشون برقصن، اما اون دوست داشت تو دل شب تنها باشه. دفعه اول که اِکس زد، خودش رو از همه سر می‌دید. به همین خاطر تا صبح رقصید. حالا دلش می‌خواست تنها باشه. یکی صداش می‌زد. دوست بود، دوستی که آورده بودش اینجا;
ـ امشب بیا بریم پارتی، سرحال می‌شی.
جوابی نداد. سرحال بود. «مهتاب، چه قشنگی!» ماه اون بالا بود. صورتش گرد و سفید. قرصی که خورده بود هم همین‌طور. قول داده بود که از همیشه خوش‌تر باشه. مهتاب قشنگ بود. تاب که بالا می‌رفت، دستش رو دراز می‌کرد طرف ماه. «همیشه برام بخند، مهتاب!»
اتوبان رو برای اون دوتا خلوت کرده بودن. عروس و داماد با هم می‌رفتن خونه. همه ماشین‌ها رو جا گذاشته بودن. مهتاب خندید. تاب اوج می‌گرفت و بعد پایین می‌رفت. باد افتاد توی تور سفیدش. تندتر، باز هم تندتر. «زندگی مال ما دوتاس.» دستش رو دراز کرد به طرف ماه. «مهتاب;» یه ماشین بزرگ وسط اتوبان بود. به ماه نگاه کرد. صدای ترمز گرفتن ماشین توی گوش‌هاش پیچید;
تاب که ترمز نداشت. ماه چقدر نزدیک بود! تور سفیدش خونی شد. باید صورت ماه رو پاک می‌کرد. موهاش رو زد کنار. تمام صورتش خونی بود. مهتاب رو نگاه می‌کرد. «همیشه با هم، روز خوش و شب تار.» نوک انگشت‌هاش به ماه خورد. خون به صورت ماه پاشیده. تاب رو تندتر کرد. یکی به طرف تاب می‌آد. شاید می‌خوان ماه رو ازش بگیرن. دست‌هاش رو از هم باز کرد. تاب رفت عقب و اومد جلو. بالا; پرید بالا. ماه رو محکم گرفت. با دو تا دست‌هاش. «مهتاب، هیچ‌کس نمی‌تونه ما رو از هم جدا کنه.»
خونِ مهتاب زمین رو گرم و خیس کرده بود. یک نفر از خانه دوید بیرون.
ـ دختره مهمونی رو خراب کرد. برای چی آوردیش اینجا؟
ـ خواستم یه خورده سرحال بیاد.
برگشتن توی ساختمان. صدای موزیک بلندتر شد. مهتاب، ماه رو توی دست‌هاش داشت. تور سفید روی سرش بود و به خانه بخت می‌رفت;
اکستازی (Ecstasy) چیست؟
نام علمی اکستازی متیلن‌دی‌اکسی‌ـ اِن ـ مت‌آمفتامین۱ است. این ترکیب روان‌افزا به‌طور مصنوعی ساخته می‌شود. MDMA ترکیب جدیدی نیست. نخستین بار در سال ۱۹۱۲ یک شرکت داروسازی آلمانی به نام مِرک (MERCK)، با هدف ساخت ترکیباتی برای کنترل و مهار اشتها در افراد چاق، این ماده را تولید کرد. اما استفاده از آن تا اواخر دهه ۱۹۷۰ به تعویق افتاد. در این زمان، روان‌شناسان و روان‌پزشکان MDMA را داروی مناسبی برای درمان اختلالات روانی و عاطفی معرفی کردند. این محصول در دهه ۱۹۸۰ از انبار کارخانه‌ها خارج شد و مورد استفاده متقاضیان خیابانی خود قرار گرفت. در سال ۱۹۸۵، دولت امریکا مصرف این ترکیب را ممنوع اعلام کرد و مطالعات انجام‌شده در مورد حیوانات آزمایشگاهی در سال ۱۹۸۶، آثار مخرب اکستازی را بر سیستم عصبی نشان داد.

اکستازی خالص، پودری سفید متشکل از کریستال‌های ریز است. از این پودر بوی کپک به مشام می‌رسد. در صورت وجود ناخالصی، اکستازی به رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای نیز دیده می‌شود. این ماده به اشکال قرص، کپسول، پودر استنشاقی و برچسب‌های پوستی موجود است. اکستازی را تزریق هم می‌توان کرد. اما در اغلب موارد، اشکال خوراکی آن مصرف می‌شود. میزان MDMA در هر قرص از ۹ تا ۱۱۷ میلی‌گرم متفاوت است. قرص‌های موجود در بازار حاوی مقدار اندکی MDMA و درصد زیادی ناخالصی هستند. کافئین، افدرین (تحریک‌کننده)، PMA (فعال‌کننده سیستم عصبی)، MDA، DXM (ترکیبی کشنده)، PCP و Speed از جمله مواد محرکی هستند که به‌عنوان ناخالصی به قرص‌های اکستازی افزوده می‌شوند.
دکتر شهاب صالح‌پور، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، استفاده از مواد مصنوعی محرک از خانواده آمفتامین همچون اکستازی را در جهان رو به گسترش می‌داند و می‌گوید: «بر اساس هشدار سازمان ملل متحد، خرید و فروش و مصرف این مواد را به دشواری می‌توان کنترل کرد. زیرا قیمت آنها ارزان است و به آسانی همه جا در دسترس هستند. این نوع موادِ شادی‌آور یا شادی‌افزا، به دلیل ایجاد احساس شعف موقت، برای جوانان جذابیتی خاص پیدا کرده‌اند. در تایلند ترکیبات مت‌آمفتامین به شکلات افزوده می‌شود و به نام یا ـ با (Ya-ba)، که در زبان تایلندی به معنای داروی جنون است، به کودکان و نوجوانان فروخته می‌شود. قرص‌های Speed را رانندگان تاکسی می‌خورند و با سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت در بزرگراه‌های تایلند تردد می‌کنند. همچنین این قرص در تایلند در کنار مشروبات الکلی برای مشتریان سرو می‌شود. در اندونزی ترکیبی مشابه به نام شابو (Shabu) به بازار عرضه شده که ارزان‌قیمت است و معمولاً روسپیان و مشتریان آنها از آن استفاده می‌کنند. مردم محلی به آن برادر فقیر کوکائین می‌گویند. افراد طبقه متوسط به جای آن اکستازی مصرف می‌کنند که گران‌تر است. بررسی‌های به‌عمل‌آمده در انگلستان نشان می‌دهد که یک میلیون نفر اکستازی مصرف می‌کنند. به این دارو در انگلستان داروی عشق گفته می‌شود.»
به این ترتیب، دارویی که در سال‌های پس از جنگ جهانی اول برای درمان افسردگی سربازان امریکایی و آلمانی به کار می‌رفت، در دهه‌های بعد، به‌عنوان یک ماده شادی‌آور رواج یافت.
آثار مصرف اکستازی
حمید ع. هجده سال دارد. وی دانش‌آموز دوره پیش‌دانشگاهی است. حمید را در بخش اعصاب و روان یکی از بیمارستان‌های تهران بستری کرده‌اند. وی که در حدود یک‌ ماه پیش به قصد خودکشی رگ دست خود را از ناحیه مچ بریده است، در پاسخ به این سؤال که چرا اکستازی مصرف می‌کند، می‌گوید: «شادی‌اش را نمی‌شود وصف کرد.»
دکتر آذردخت مفیدی، روان‌پزشک و روانکاو سازمان پزشکی قانونی کشور، آثار مصرف اکستازی را بر روان این‌گونه تشریح می‌کند: «روان به سه جزء خودآگاه، پیش‌آگاه و ناخودآگاه تقسیم می‌شود. در سطح خودآگاه، انگیزه‌ها، رفتارها و احساساتی مطرح هستند که نسبت به آنها آگاهی داریم. تفکرات و احساسات موجود در سطح پیش‌آگاه با تمرکز قابل دسترسی‌اند و نسبت به سطح ناخودآگاه آگاهی نداریم. اکستازی به معنای جذبه است. جذبه حالتی در روان است که در آن سطح خودآگاه موقتاً محو می‌شود و فرد در مقابل سطح پیش‌آگاه و ناخودآگاه خود قرار می‌گیرد. احساسات، تفکرات و اعمال ما را سطح خودآگاه کنترل می‌کند. با از بین رفتن کنترل خودآگاه، افکار و تعارضات ناخودآگاه بروز می‌کنند. برای مثال، فردی را در نظر بگیرید که از اجتماع وحشت دارد. این فرد در شرایط معمولی ارتباط صمیمانه‌ای با اطرافیان برقرار نمی‌کند. اما به دنبال مصرف این دارو، ترس خودآگاه وی از اجتماع محو می‌شود و تمایل فرد به برقراری ارتباطات اجتماعی افزایش می‌یابد. همچنین در شرایط طبیعی، مواجه شدن ما با عوامل استرس‌زا موجب ترشح هورمون‌های خاصی می‌شود که بدن را در وضعیت فرار و گریز قرار می‌دهد. مصرف اکستازی نیز چنین وضعیتی را در بدن ایجاد می‌کند. تمام مکانیسم‌های دفاعی بدن به کار می‌افتند و انرژی فرد زیاد می‌شود.

مهم‌ترین اثر این دارو امنیت‌بخشی روانی است. به‌طور کلی، انگیزه انسان برای هر عملی از سه عامل منشأ می‌گیرد: عشق، ترس و گناه. این نوع داروهای روان‌گردان احساس ترس و گناه را در روان به حداقل می‌رسانند. در نتیجه، اعتمادبه‌نفس فرد افزایش می‌یابد و تمایل طبیعی او برای برقراری ارتباط صمیمانه فیزیکی و عاطفی زنده می‌شود. هر فرد با رشد مکانیسم‌های روانی خود احساس امنیت می‌کند و با محیط پیرامونش سازگار می‌شود. اگر فردی احساس امنیت را با مصرف دارو یا ماده خاصی به روان خود القا کند، در درازمدت توانایی‌اش برای خلق چنین شرایطی به حداقل می‌رسد. یعنی اکستازی یک شخصیت کاذب ایجاد می‌کند و به دنبال قطع دارو، فرد به وضعیت روانی نابسامان اولیه بازمی‌گردد.»
دکتر فربد فدایی، روان‌پزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه، در مورد آثار مصرف اکستازی می‌گوید: «این دارو باعث ایجاد احساس سرخوشی و قدرت می‌شود. توجه و تمرکز فرد نیز به دنبال مصرف اکستازی افزایش می‌یابد.»
اثر MDMA، ۲۰ تا ۴۰ دقیقه پس از خوردن قرص اکستازی ظاهر می‌شود. احساس خشنودی، نشاط، صمیمیت و نزدیکی به افراد به شکل افراطی در فرد به‌وجود می‌آید. این آثار ۶۰ تا ۹۰ دقیقه پس از مصرف اکستازی به حداکثر خود می‌رسند و ۳ تا ۴ ساعت پس از مصرف از بین می‌روند و خستگی، اضطراب و افسردگی جانشین آنها می‌شود.
دکتر مهدیس کامکار، روان‌پزشک، به اختلالات درکی ناشی از مصرف اکستازی اشاره می‌کند: «درک هر پنج حس در فرد مختل می‌شود. یعنی فرد بدون وجود محرک خارجی، حسی را درک می‌کند. در حالت طبیعی، برای درک هر حس، قسمتی از قشر مخ فعال می‌شود. به دنبال ایجاد اختلال در سیستم اعصاب مرکزی، مناطق مختلف قشر مخ بدون وجود محرک واقعی فعال می‌شوند. شایع‌ترین توهم در این میان مربوط به حس بویایی است. یا این‌که فرد صدایی را می‌بیند و می‌شنود. اصطلاح جیغ بنفش را برای فهم بهتر این وضعیت مثال می‌زنم. یعنی هم صدای جیغ را می‌شنود و هم آن را به رنگ بنفش می‌بیند. همچنین، درک هر حس زیاد می‌شود. برای مثال، فرد صدای شخصی را که در نزدیکی او نشسته است از فواصل دوردست می‌شنود، یا ماه را لمس می‌کند. این وضعیت بسیار وحشتناک و رعب‌آور است و فرد دچار روان‌پریشی می‌شود. به دنبال مصرف اکستازی، شعور، آگاهی و روان فرد مختل می‌شود. او نمی‌داند که کجاست، کیست و متعلق به چه زمانی است. همچنین، این ماده آستانه تحریک‌پذیری روانی را پایین می‌آورد.»
دکتر ساحل همتی‌گرکانی، روان‌پزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، می‌گوید: «اکستازی بر قدرت سنجش واقعیت اثر می‌گذارد و فرد را مستعد جنون می‌کند. این افراد بخصوص نسبت به حرکات غیرکلامی اطرافیان حساس می‌شوند. مثلاً فکر می‌کنند که سایرین مشغول بدگویی از آنان هستند. مشکل دیگری که در مصرف‌کنندگان اکستازی ظاهر می‌شود «سندروم پس از توهم»۲ است. متأسفانه در نیمی از مصرف‌کنندگان، این سندروم بروز می‌کند. به این ترتیب که شخص، پس از محو آثار اکستازی، تجربیات زمان سرخوشی را درک می‌کند. این وضعیت ناخواسته، موجب افزایش میل به خودکشی در این گروه می‌شود.»
افزایش قوای فکری، افزایش احساس رضایت از وضع موجود، افزایش انرژی بدن، احساس راحتی و آرامش، احساس نزدیکی و تعلق به دیگران، احساس عشق و یکدلی و بخشش و عفو، تقویت حس قدردانی، احساس عطش، کاهش تمایل به خوردن، اصرار به در آغوش گرفتن و بوسیدن دیگران، افزایش سرعت عمل، حرکات غیرارادی چشم، غیرارادی بودن احساسات، پرچانگی و حرکت دادن زبان و فک، دندان قروچه یا ساییدن دندان‌ها به هم، گرفتگی عضلات، افزایش ضربان قلب، پرفشاری خون، بیقراری، اضطراب، نگرانی، لرزش اندام‌ها، افزایش دمای بدن یا کاهش آن، از دست رفتن آب بدن، سردرد، سرگیجه و از بین رفتن تعادل از دیگر علائم مصرف داروی روان‌افزای اکستازی هستند. به دنبال افزایش فعالیت سیستم عصبی خودکار و پرفشاری خون، فرد مستعدِ ابتلا به حملات قلبی و مغزی می‌شود. به‌علاوه، گاه کاهش حجم آب بدن آن‌قدر زیاد است که منجر به مرگ فرد در نتیجه کاهش حجم خون می‌شود. اکستازی هیپوتالاموس یعنی مرکز تنظیم حرارت بدن را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. در نتیجه دمای بدن مصرف‌کننده به شکل غیرقابل مهاری بالا یا پایین می‌رود.

تخریب روان و جسم
اکستازی اثرهای متعددی بر مغز می‌گذارد. این ماده یک واسطه عصبی‌ـ شیمیایی به نام سروتونین را آزاد و همچنین از بازجذب سروتونین جلوگیری می‌کند. واسطه عصبی‌ـ شیمیایی دیگری که میزان ترشح آن تحت تأثیر اکستازی قرار می‌گیرد، دوپامین است. MDMA مقدار دوپامین مغز را کاهش می‌دهد.
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که MDMA آثار مخربی بر مغز دارد. دکتر جورج ریکورته (George Ricaurte)، استاد عصب‌شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز امریکا، تصاویر کامپیوتری به‌دست‌آمده از مغز افرادی را که اکستازی مصرف می‌کنند مطالعه کرده است. کسانی که در طول ۵ سال به‌طور متوسط ۲۰۰ مرتبه قرص اکستازی مصرف کرده‌اند، هرچند از نظر رفتاری کاملاً طبیعی‌اند، درجاتی از تخریب مغزی را نشان می‌دهند. همچنین ارتباط معناداری میان دفعات مصرف اکستازی و میزان تخریب مغزی به دست آمد. دکتر ریکورته دریافت که اکستازی در مصرف‌کنندگان دائمی خود ۲۰ تا ۶۰ درصد از سلول‌های سازنده سروتونین را از بین می‌برد. تخریب این سلول‌ها قدرت یادآوری و یادگیری فرد را کاهش می‌دهد.
دکتر حمید مرتضوی، روان‌پزشک و متخصص ترک اعتیاد، می‌گوید: «مصرف طولانی‌مدت این دارو علائم روحی و روانی مشابه بیماران اسکیزوفرن ایجاد می‌کند.»
آرمیتا ف. دوبار در هفته به بخش دیالیز یکی از بیمارستان‌های تهران می‌آید و چهار ساعت طاقت‌فرسا روی تخت دیالیز می‌خوابد. به لولـه‌های قطور دستگاه نگاه می‌کنم. خون از طریق یک لولـه به داخل دستگاه می‌رود و با لولـه دیگری به بدن آرمیتا منتقل می‌شود. چشمان جوان و غمگینش را به من می‌دوزد: «هرچه می‌خواهی بگو. جنس خوب و رفیق ناباب; قرص اکس این بلا را سرم آورده.»
زوال حافظه کوتاه‌مدت، تخریب سلول‌های قشر مخ، نارسایی کبد و کلیه‌ها، کاهش شدید وزن و ضایعات پوستی از جمله دیگر عوارض مصرف اکستازی است که به تأیید سازمان بهداشت جهانی رسیده است. به اعتقاد یکی از محققان برجسته امریکایی، قدرت تخریب اکستازی چنان است که حتی با یک‌بار مصرف آن، احتمال از دست دادن ۶۰ درصد از حافظه وجود دارد.
طیف آثار مخرب این ترکیب شگفت‌آور است. اکستازی بر ساختمان ماده وراثتی موجود زنده (DNA) نیز اثر می‌گذارد و نقایص ژنتیکی ایجاد می‌کند.
نام بهرام ق. در فهرست دریافت پیوند کبد قرار دارد. او ۱۶ ساله است و تنها یک‌بار نصف قرص اکس خورده است. سموم موجود در این قرص کبد بهرام را از کار انداخته است. حالا او منتظر است تا بخشی از کبد برادرش را با یک عمل پیوند دریافت کند.
آیا اکستازی اعتیادآور است؟
دکتر محسن وزیریان، رئیس اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، می‌گوید: «مصرف این نوع داروها مانند سایر مواد مخدر با لذت همراه است و فرد را تحریک به مصرف دوباره می‌کند. مشابه آنچه در مورد بقیه مواد مخدر صادق است، پس از یکی دو بار مصرف دارو، دوز بالاتری لازم است تا فرد ارضا شود.»

اکستازی اعتیاد جسمانی ایجاد نمی‌کند. دکتر آذردخت مفیدی توضیح می‌دهد: «اعتیاد به دو شکل جسمانی و روانی مطرح می‌شود. مصرف این دارو اعتیاد جسمانی ایجاد نمی‌کند، ولی وابستگی روانی فرد را به دنبال خواهد داشت. اکستازی باعث پاداش به منِ (ego) فرد می‌شود. بنابراین روان را به‌واسطه افزایش احساس رضایت از خود و احساس امنیت تقویت می‌کند.»
گروهی از افراد به‌طور ژنتیکی دارای استعداد گرایش به اکستازی هستند. این افراد کسانی هستند که مراکز پاداش در مغز آنها ضعیف عمل می‌کند. در نتیجه این نقصان، آنان نیاز به یک عامل خارجی دارند تا احساس رضایتمندی را ایجاد کند. چنین شرایطی منجر به اعتیاد فرد به یک محرک کاذب می‌شود.
دکتر فربد فدایی می‌گوید: «هرچند که این دارو اعتیاد جسمانی ایجاد نمی‌کند، یک‌بار مصرف آن تا ۸۰ درصد احتمال استفاده مجدد را افزایش می‌دهد.»

مسمومیت با اکستازی
آنچه به دنبال مسمومیت با اکستازی اتفاق می‌افتد کُما و مرگ است. فرد به‌شدت عرق می‌کند و حجم زیادی از آب بدنش را از دست می‌دهد. مردمک چشم گشاد می‌شود. تب بالا می‌رود و فرد گرمازده می‌شود. قلب به‌شدت می‌تپد. فشارخون بالا می‌رود و هر لحظه احتمال خونریزی مغزی یا حملات قلبی وجود دارد.
هنوز پادزهر مؤثری برای درمان مسمومیت ناشی از مصرف اکستازی شناخته نشده است. در مورد این قبیل افراد، پزشکان به اقدامات حمایتی مانند پایین آوردن فشارخون، جبران آب ازدست‌رفته و کنترل درجه حرارت بدن اکتفا می‌کنند.

اکس پارتی
میهمانی‌های رِیو (Rave) در دهه هشتاد میلادی بحران جدیدی در اروپا و امریکا به‌وجود آوردند. اکستازی به‌طور غیرقابل مهاری در میان جوانان نفوذ کرده بود و روزبه‌روز بر تعداد مصرف‌کنندگان آن افزوده می‌شد. کسانی که به این قبیل میهمانی‌ها می‌رفتند هماهنگ و عجیب بودند. یکسان لباس می‌پوشیدند تا خود را به صورت یک گروه درآورند. بزرگ‌ترین گروه اکس‌بازها فرقه لایِن پت (Lion Path) بود. اعضای این فرقه گمان می‌کردند که با خوردن قرص‌های اکستازی به روشنایی می‌رسند. اما اصطلاح اکس پارتی مربوط به مجالسی است که معمولاً از ابتدای شب تا بامداد روز بعد به طول می‌انجامند. این میهمانی‌ها با رقص‌های تند و متمادی در حین پخش موسیقی مخصوص مانند ریو، هاووس، و ترنس همراه‌اند. در این میهمانی‌ها، قرص‌های اکستازی در ظرف‌هایی دست به دست می‌گردد. از آنجا که پس از مصرف اکستازی باید مقدار زیادی آب به بدن رساند، اصطلاح «آب خوردن» برای مصرف زیرزمینی قرص اکس به کار می‌رود. در برخی از این میهمانی‌ها، به منظور جذب مصرف‌کنندگان، قرص‌ها را به‌صورت رایگان عرضه می‌کنند.
دکتر آذردخت مفیدی علت تمایل مصرف‌کنندگان اکستازی به استفاده گروهی از آن را چنین توجیه می‌کند: «این تمایل به مصرف گروهی در مورد تمام مواد مخدر وجود دارد. اما در مورد اکستازی یکی از دلایل مطرح، نیاز به وجود یک فرد حمایت‌کننده است. مصرف انفرادی این دارو در تنهایی خطرآفرین است. از سوی دیگر، احساس سرخوشی دسته‌جمعی برای هر کدام از مصرف‌کنندگان حکم تأیید را دارد و فرد متقاعد می‌شود که کار درستی انجام می‌دهد. دلیل دیگر، نیاز مصرف‌کنندگان به برقراری ارتباطات صمیمانه اجتماعی است. آنها همدیگر را در آغوش می‌گیرند و از بودن در کنار هم لذت می‌برند.»
دکتر فربد فدایی می‌گوید: «معتادان به دلیل مشکلات شخصیتی همیشه به دنبال یافتن هویت گروهی هستند. آنان جایگاه فردی خود را نیافته‌اند و می‌خواهند در یک گروه هویتی بیابند.»
اکس پارتی‌ها تاریک هستند. تنها صدای موسیقی می‌آید و بوی عرق تن‌هایی که به‌شدت تکان می‌خورند. اکستازی باعث گشادی مردمک چشم می‌شود و مردمک گشادشده چشم را در برابر نور حساس و آسیب‌پذیر می‌کند.
اکستازی و ممنوعیت جهانی
مجلس انگلستان، پیش از رسیدن قرص‌های اکستازی از امریکا به این کشور، مجازات سنگینی را برای تولید، توزیع و مصرف این قرص‌ها وضع کرد. اما نتیجه کاملاً برخلاف انتظار بود. جوانان انگلیسی بسیار بیشتر از امریکایی‌ها به اکستازی روی آوردند. زندگی برخی از جوانان انگلیسی آن‌چنان به اکس وابسته شد که بار سفر بستند و خود را به امریکا رساندند. در دهه ۱۹۹۰، در گوشه و کنار خیابان‌های امریکا جوانانی ژنده‌پوش به چشم می‌خوردند که کشورشان را برای راحت‌تر مصرف کردن قرص‌های اکس ترک کرده بودند. اما قرص‌های اکستازی، با همان سرعتی که جای خود را در میان جوانان امریکایی و اروپایی باز کردند، از رواج افتادند. در قانون کیفری امریکا جرم کسی که این قرص‌ها را به دوستانش می‌دهد از جزای فروشندگان قرص‌ها بیشتر است. در این کشور سالانه ۴/۳ میلیون نفر دست‌کم یک‌بار از اکستازی استفاده می‌کنند.
ماده‌ای اعتیادآور برای جوانان مرفه ایران
دکتر محسن وزیریان در مورد آمار مصرف‌کنندگان اکستازی در ایران می‌گوید: «طبق آماری که در سال ۱۳۸۰ از یک تحقیق به دست آمده است، بیش از ۴۰ هزار نفر در ایران این دارو را تجربه کرده‌اند. بخش عمده‌ای از مصرف‌کنندگان اکستازی را دانش‌آموزان و نوجوانان تشکیل می‌دهند. البته این نمونه‌ها را نمی‌توان به کل جامعه تعمیم داد. موضوع پراهمیت دیگر، الگوی مصرف داروهای نشاط‌آور است. اگر در مصرف مواد مخدری مانند هروئین، به ازای هر ۱۰ مصرف‌کننده مرد، یک مصرف‌کننده زن وجود دارد، در مورد اکستازی این نسبت ۲ به ۱ است.»
دکتر حمید مرتضوی مشخصات اغلب مصرف‌کنندگان اکس را چنین توصیف می‌کند: «مرد یا زنی جوان، تحصیلکرده یا دانشجو، دارای وضعیت اقتصادی خوب که در خانواده‌ای ازهم‌پاشیده رشد کرده یا تنها زندگی می‌کند.»
قرص‌های موجود در بازار ایران عناوین مختلفی دارند: دلفین، لنگر، صلیب سرخ، رنو، سان‌شاین، سوپرمن، هوندا، اپل، امگا، پلیکان، لاو، مرسدس و غیره. این قرص‌ها با قیمت هر عدد ۶ تا ۱۲ هزار تومان به فروش می‌رسند.
از حمید ع. دلیل تفاوت قیمت‌ها را می‌پرسم. پاسخ می‌دهد: «من همیشه یکی از دو نوع دلفین و صلیب سرخ را مصرف می‌کنم. دلفین ارزان‌تر است. زودتر هم بی‌اثر می‌شود. صلیب سرخ قوی‌تر است. هر قرص آن را به قیمت ۱۲ هزار تومان می‌فروشند.»
او در پاسخ به این سؤال که چگونه قرص‌های اکستازی را تهیه می‌کند می‌گوید: «به‌صورت باز یا بسته‌بندی‌شده برایم می‌آورند. جوانی مرتب و آدم‌حسابی آنها را جلو در خانه تحویل می‌دهد.»
اکستازی در ایران، با ایجاد برخی تغییرات در ماده اصلی آمفتامین، در آزمایشگاه‌های غیرمجاز به دست می‌آید. تولید اکستازی فعالیتی غیرقانونی است که، به دلیل سودآوری آن، تعداد زیادی از افراد فرصت‌طلب به آن مشغول‌اند.
اکستازی: زنان برابر با مردان
در مقایسه با سایر مواد اعتیادآور، تمایل زنان به استفاده از اکستازی به‌مراتب بیشتر است.
دکتر آذردخت مفیدی این الگو را بخشی از بحران زنِ مدرن در ایران می‌خواند و می‌گوید: «گاهی زنِ مدرن، قدرت را در طرد زنانگی خود می‌داند. بنابراین به سمت دنیایی مردانه کشیده می‌شود.»
دکتر حمید مرتضوی اضافه می‌کند: «زنان تمایل بیشتری به استفاده از اکستازی دارند. زیرا حالت نشئه و خمودگی‌ای که به دنبال اعتیاد به سایر مواد مخدر ایجاد می‌شود، در مصرف این دارو مشهود نیست. به‌علاوه، استفاده از آن راحت و سریع است و نیازی به سرنگ تزریقی و آتش ندارد. همچنین، قرص‌های کوچک اکس به‌راحتی حمل می‌شوند و مخفی کردن آنها آسان‌تر است.»
دکتر ساحل همتی‌گرکانی می‌گوید: «به‌طور کلی، افسردگی و اختلالات اضطرابی در میان زنان شیوع بیشتری دارد. از طرف دیگر، آنان به درمان‌های بی‌سروصدا علاقه‌مندند. بنابراین، برای رفع حالات نامناسب روانی خود، مصرف قرص‌های کوچک اکس را ترجیح می‌دهند.»

هشدار مرگ
از سال ۱۹۹۷ تا آوریل ۲۰۰۲، ۲۰۲ مورد مرگ بر اثر مصرف اکستازی در انگلستان و ولز گزارش شده است. ۸۵ درصد این افراد، علاوه بر اکستازی، ماده دیگری مانند الکل نیز مصرف کرده بودند.
استفاده از این قرص‌ها همراه با ماری‌جوانا رایج است. اما نوشیدن مشروبات الکلی در کنار مصرف اکستازی فرد را دچار کم‌آبی کشنده‌ای خواهد کرد.
از سوی دیگر، آمار بروز رفتارهای پرخطر در مصرف‌کنندگان اکستازی هشداردهنده است. مصرف این دارو، با ایجاد بی‌پروایی، رفتارهای جنسی محافظت‌نشده و مکرر به دنبال خواهد داشت. در نتیجه ارتباط نزدیکی میان مصرف اکستازی و ابتلا به ایدز یافت شده است. همچنین بیماری‌های مقاربتی در مصرف‌کنندگان اکستازی شیوع بیشتری دارد.
جوانان بخش اعظم جمعیت کشور ما را تشکیل می‌دهند. اشتیاق نسل جوان برای درک تجربیات جدید و نیاز آنان به شادی و هیجان، جوانان را نسبت به این‌گونه مواد بسیار آسیب‌پذیر کرده است. تقویت نظام‌های پاداش‌دهنده اجتماعی، فراهم ساختن زمینه‌های اقتصادی دسترسی جوانان به شادی و تفریحات سالم، و نیز ایجاد بستری مناسب برای پرورش استعدادهای بالقوه آنان در کنار آگاه‌سازی، گام‌های مؤثری در جهت پیشگیری از گرایش به داروهای مخرب شادی‌افزا هستند.
ماه رو زمینه. صدای جاز میاد. چاله خون، مهتاب رو تو خودش نگه داشته. ماه تنهاس. یه قرص سفیده. می‌خورندش و می‌رقصن. مهتاب کارش تمومه.

اکستاسی شادی جوانی یا مرگ سلامتی
تا به حال نام اکستاسی را شنیده اید؟ شاید هم در بین دوستان شما کسانی باشند که اسم این ماده را شنیده اند یا آن را مصرف کرده باشند؟! این ماده در قالب قرص های شادی بخش به طاعون خفته عصر ما تبدیل می شود;

اکستاسی چیست؟
ترکیب MDMA یا ۳ و ۴ متیلن دی اکسی مت امفتامین که به نام های اکستاسی، اکستازی، XTC، E (ای) ، X (اکس) نیز معروف است، در ایران به نام قرص شادی هم شناخته می شود. این ماده در ۱۹۱۴ در آلمان به عنوان کم کننده اشتها مورد استفاده قرار گرفت که به علت اثرات آن از رده مصرف خارج شد. در دهه ۷۰ میلادی این دارو کاربرد مجدد یافت و در روان درمانی برای کمک به بیان احساسات بیماران استفاده شد که در ۱۹۸۴ با اثبات اثرات آن روی مغز حیوانات آزمایشگاهی، از رده خارج شد. در ۱۹۸۵ در آمریکا، مصرف آن ممنوع اعلام شد.
در سال های اخیر مصرف آن در آمریکا، به شدت افزایش یافته که باعث نگرانی دولت آمریکا شده است. در دوره زمانی خاصی در اروپا، مصرف این مواد انرژی زا و شادی بخش برای کاهش مصرف سایر مواد مخدر مثل هروئین تشویق شد به طوری که مصرف آن در اروپا در ۱۹۹۵ از ۵۰۰ هزار قرص در سال به ۳۰ میلیون قرص در دو سال بعد رسید.
۲ درصد مردم امریکا حداقل یک بار این ترکیب را مصرف کرده اند. حداقل یازده و هفت دهم درصد دانش آموزان سال آخر دبیرستان در امریکا یک بار «اکس» مصرف کرده اند. مصرف این قرص ها در ایران به خصوص در یک سال اخیر به شدت افزایش یافته است. جوانان تحصیل کرده و مرفه، مصرف کنندگان اصلی این داروها هستند بنابراین لازم است عموم مردم و پزشکان با اثرات سوء مصرف این دارو آشنا شوند.
همچنان که ذکر خواهد شد مشکل اصلی در مصرف این ماده، عوارض مزمن آن است. عوارض حاد مصرف، بیشتر در مرتبه اول مصرف و در صورت تداخل با بعضی داروهای ضد افسردگی پیش می آید.

ترکیب شیمیایی

MethylendioxyMethAmphetamine 4,3 یاN, Alpha, DiMethy1 1,3 Benzodiazoxide 5 Ethamine

با فرمول C11H15N2O که به نام های MDMA یا اکستاسی معروف است.

اشکال رایج دارویی
دارو در آمریکا به صورت قرص های خوراکی و جویدنی، کپسول و مواد تدخینی و تزریقی موجود است.
قیمت هر قرص بین ۱۰ تا ۳۰ دلار است ولی در ایران به قیمت کمتری به خریداران ارائه می شود (با چه هدفی؟) که با مارک های مرسدس بنز و میتسوبیشی، $، KO و صلیب، موجود است و به علت قابلیت ساخت آن که به راحتی انجام می شود در لابراتورهای داخلی هم ساخته می شود که خطر وجود مواد اضافی در آن و عوارض آن است. هر قرص خوراکی حاوی ۸۰ تا ۱۶۰ میلی گرم MDMA است. پس از بلعیدن، اثرات قرص پس از ۲۰ تا ۹۰ دقیقه بعد ظاهر می شود و حدود ۲ تا ۳ ساعت اثرات آن در یک حد حفظ شده و بعد افت می کند و از ۳ تا ۲۴ ساعت اثرات آن باقی است.

نحوه اثر در مغز
آمین های مغز به ویژه نوراپی نفرین و سرتونین وروترانسیمترهای مسیرهایی هستند که کارشان بروز خلق است. با توجه به فرضیه آمینی،
کاهش عملکرد این آمین ها باعث افسردگی خواهد شد و افزایش فعالیت آنها باعث بالا رفتن خلق می شود.
MDMA از طرقی که ذکر خواهد شد باعث افزایش خلق و احساس نشاط می شود.

فرضیه تأثیر MDMA (اکستاسی) بر مغز:
۱- افزایش آزادسازی سروتونین در سیناپس های مغزی
۲- بلوک باز جذب سروتونین
۳- افت میزان سروتونین مغز
۴- اثرات غیرمستقیم بر میزان دوپامین مغز

عوارض پس از مصرف اکستاسی
اثرات مثبت:
افزایش شدید احساس خوب بودن در فرد
افزایش انرژی در فرد
احساس تمایل برای ارتباط با دیگران و احساس تعلق و نزدیکی به دیگران
احساس عشق و سرخوشی
دست و دلبازی
افزایش هوشیاری و درک موسیقی
افزایش حس های بویایی و چشایی
احساس تجربیات و حالات روحی جدید در زندگی
احساس روشنایی
تمایل به در آغوش گرفتن و بوسیدن دیگران
به علت افزایش انرژی در افراد، مصرف کنندگان تمایل به فعالیت شدید و رقص های طولانی دارند.

یک تجربه: الکساندر شوگیلین بیوشیمیست آمریکایی که برای اولین بار روی عوارض این دارو کار می کرد پس از یک بار مصرف اکستاسی می نویسد کوهی که نزدیک منزلم بود و هر روز آن را می دیدم پس از مصرف اکستاسی طوری به نظرم می آمد که دوست داشتم ساعت ها آن را تماشا کنم؟!

  راهنمای خرید:
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.