مقاله پلان متن کارآموزی


در حال بارگذاری
23 اکتبر 2022
فایل ورد و پاورپوینت
2120
3 بازدید
۷۹,۷۰۰ تومان
خرید

توجه : به همراه فایل word این محصول فایل پاورپوینت (PowerPoint) و اسلاید های آن به صورت هدیه ارائه خواهد شد

  مقاله پلان متن کارآموزی دارای ۱۸ صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله پلان متن کارآموزی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله پلان متن کارآموزی،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله پلان متن کارآموزی :

پلان متن کارآموزی

پلان موقعیت
پلانی است که بتواند وضع ساختمان و همچنین موقعیت قرار گرفتن آن را نشان دهد
که معمولاً‌ با مقیاسهای ۱:۲۰۰، ۱:۵۰۰، ۱:۱۰۰۰ و اگر پروژه بسیار وسیع باشد از سایر مقیاسهای دیگر نیز استفاده می‌کنند تا پلان مربوطه را به نمایش در آورند.
نقشه‌های جزییات (DETALL )
چون نقشه‌های اجرایی را، ‌چنانچه که اشاره شد،‌با مقیاس۵۰/۱ ترسیم می‌کنند، ‌نمی‌توان مشخصات و شکل یک قسمت را آنچنان که باید ترسیم کرد. برای اینکه بتوانیم مشخصات و شکل کامل یک قسمت را دقیقاً بیان کنیم، نقشه هایی که معمولاً با مقیاس ۲۰/۱ یا ۱۰/۱ ترسیم می‌شود استفاده می‌کنیم. این گونه نقشه‌ها را نقشه جزییات می‌گویند.

پلان شیب‌بندی
در نقشه‌های ساختمانی پلانی به عنوان شیب‌بندی مورد مطالعه و ترسیم می‌باشد. این پلان وضع شیب پشت‌بام را مشخص کرده که حرکت آب باران و یا مواردی چون شست و شوی
را با حرکت سریع به طرف ناودانی میسر می‌سازد. اجرای شیب‌بندی و کف خواب‌گذاری
بر اتصالات قطعه لوله انتهایی و مسئله قیراندود آن و مراحل بعد از آن از ویژگیهای خاص برخودار می‌باشد که بایستی به نکات اصولی و فنی هر مورد نهایت توجه را مبذول داشت.
شیب‌بندی به دوحالت انجام می‌گیرد:

الف) شیب‌بندی در جهت قسمتهای میانی پشت‌بام
ب) شیب‌بندی در جهت کناره و یا گوشه پشت‌بام

درصد شیب‌بندی
معمولاً‌ طول شیب تا عرض ۵ متر با کشش کافی تا ۳% به طرف سوراخ ناودانی به خوبی انجام می‌شود. چنانچه طول شیب بیشتر از حد ذکر شده باشد بایستی ناودان دیگری با شیب مناسب محاسبه و تعیین شود.
آکس‌بندی ساختمانهای اسکلت فلزی
ترسیم آکس‌ها، ‌نمره‌بندی و مشخص کردن آکس‌ ستون‌ها:
آکس‌بندی‌:‌ در ساختمانهای فلزی تعیین محور از موارد کلی اساس ساختمان فلزی می‌باشد. معمولاً‌ اندازه آکس‌بندی نسبت به دیوار فضاها که عموماً بر روی پله‌ها واقع می‌شوند. تعیین می‌گردند.
به طور کلی برای آکس بندی دهنه‌ها را می‌توان به طور محدود و با ابعاد آزاد انتخاب نمود. و کلیه اندازه‌های بین دو ستون آکس (محور تا محور) به وسیله محاسبات اسکلت فلزی به
وجود می‌آیند.
عملیات خاکی
برای بنا کردن یک ساختمان ابتدا محل رامشخص کرده و سپس خاکبرداری را بوسیله ماشین‌های مورد نظر و یا دستی انجام می دهیم تا به کد مورد نظر برسیم.
بعد از اینکه پی کنی مورد نظر را انجام دادیم بتن نظافت یا مگر یک سطح هم‌تراز
و یکنواخت را در زیر فوندانسیون می‌ریزیم که عیار آن معمولاً ۱۵۰ می‌باشد. وظایف بتن مگر یکی نظافت سطح زیر فندانسیون هم تراز کردن و یکنواختی آن و جلوگیری از هوازدگی خاک
از بتن مگر استفاده شود.قبل از بتن ریزی باید زمین مرطوب باشد.

پی‌کنی
ساختمان بوسیله پی به زمین متصل شده است و بارهای وارده را از بنا گرفته و به یک نسبت پخش و به زمین متصل می‌کند. پس از طرح و تنظیم پلان اجرایی پلان پی کنی را از روی پلان اجرایی با این تفاوت که پلان پی کنی را از هر طرف به اندازه ۱۵ الی۲۰ سانتیمتر ریشه (ناخن) داده و ترسیم می‌کنند. مثلاً ‌دیوار ۳۵ سانتی ۶۵ یا ۷۵ سانتیمتر ترسیم و سپس در محل ساختمان سازی پیاده می‌شود پی‌کنی در هر منطقه بستگی به زمین آن دارد و به طور کلی بایستی تا جایی پی کنی شود که به زمین سفت برسد. حداقل پی‌کنی حتی در زمینهای سفت نبایستی نباید کمتر از۸۰ سانتیمتر باشد.
قالب ‌بندی
قالب‌بندی انواع مختفی دارد از جمله قالبهای چوبی، فلزی، ‌آجری، ‌فایبرگلاس و … استفاده می‌شود. درمورد کار مورد نظر از قالبهای آجری(همانطور که در عکسها مشخص است)
استفاده شده است.
فونداسیون

آرماتوربندی:
بعد از اینکه بتن‌ مگر ریخته شد و بعد به مقاومت مورد نظر رسید عملیات آرماتوربندی
را که بر اساس نقشه های اجرایی و محاسباتی می‌باشند انجام دهیم

که در مورد آرماتوربندی در فونداسیون منفرد مش در پایین و در مورد فونداسیون نواری از یک شبکه مش در پایین
و یک شبکه در بالا استفاده می‌شود.

بیس پلیت
برای نصب بیس پلیت‌ها بولت را در محلهای مورد نظر نصب کرده و سپس صفحه پلیت
را روی آن قرار داده به صورتی که بولتها از داخل صفحه بیس پلیت عبور کند و صفحه پلیتها
در یک راستا قرار گیرند برای تعیین ارتفاع صفحه پلیتها از دوربین نقشه برداری استفاده می‌شود و بوسیله میر ارتفاع تمام صفحه پلیتها را یکسان می نماییم . بعد بولتها را بوسیله سیم آرماتور بندی به آرماتورهای فوندانسیون کاملا ً‌متصل می‌نماییم.
بتن‌ریزی فوندانسیون
قبل از بتن‌ریزی می‌بایستی قالبها را بوسیله کاور پوشاند و سپس بتن را با عیار سیمان و دانه‌بندی مورد نظر ساخته و به داخل قالبها می‌ریزندکه بتن مورد نظر در بچینگ شرکت ساخته شده وتوسط میکسر به کارگاه آورده میشد.
بتن رادر لایه‌های مختلف ویبره کرده و بعد از پر شدن قالب فوندانسیون سطح بتن را صاف می‌کنیم و بعد از این که عملیات انجام شد،‌ صفحه پلیتها را باز کرده و زیر آن را که حبابهای هوا موجب نرسیدن بتن به آن نقطه شده است بوسیله ملات ماسه و سیمان پر کرده و مجدد صفحه پلیتها را بسته و تراز می‌کنیم.البته بایددر زمان بتن ریزی زیر صفحه پلیت را کاملا ویبره زد.
اسکلت فلزی
به صورت دوبل و با ورق های تقویتی تا ارتفاع مشخص شده طراحی و بعد از آن
با تسمه‌هایی به فواصل مشخص بعد از آماده شدن ستون گونیاهایی که تیر یا پل روی آنها
قرار می‌گیرد به ستونها وصل نموده و ستونها را آماده نصب می‌نمایند. تهیه ستون
ازIPE16 ـIPE14 .و درچند بلوک ازIPE16وIPE18استفاده شد.

که ابتدا ستونهارا روی زمین مونتاژکرده سپس باجرثقیل نصب میگردد.

نقشه‌های تیرریزی
برای تیر ریزی هر ساختمانی باید نقشه جداگانه ای تهیه شود .برای این منظور پلان ساختمان را با تفاوت اینکه دیوارها را با خط نازک می کشند ترسیم می‌نمایند. از اندازه‌ها و س

ایر شخصات مندرج در پلان صرف نظر می‌گردد. فقط تیر آهن‌ها را با خط نقطه قوی نشان می‌دهند. در هر پلان تیرریزی باید نکات زیر را رعایت گردد:
۱ـ تیرهای هم نمره و هم طول را تحت عنوان پزسیون مشخص می‌نمایند. کنار آنها دایره کوچکی ترسیم کرده و نمره پزسیون را درآن می‌نویسند.
۲ـ فاصله تیرها از همدیگر را نیز در پلان مشخص می‌کنند.
۳ـ برای هر پلان تیر ریزی یک جدول نیز تهیه می گردد که در آن جدول تعداد، نمره تیر آهن، طول پزسیون و غیره نوشته می‌شود و در ستون آخر جمع کل وزن تیر آهن‌های یک ساختمان مشخص می‌گردد.
به طور کلی در نقشه تیر ریزی باید نکات زیر کاملاً روشن و دقیق مشخص گردد:
۱- نمره تیر آهن.
۲- طول تیر آهن.
۳- فرم تیر ریزی.
۴- فاصله تیرها از همدیگر.
۵- جدول لیست تیر ریزی .
اتصال ستون به صفحه پلیت
برای اتصال ستون به بیس پلیت بعد از مشخص شدن آکس بیس پلیتها نبشی‌ها و ورق‌های سخت‌کننده ستون را از روی بیس پلیتها به فواصل مشخص روی بیس پلیت جوش داده و سپس ستون را بوسیله جرثقیل در محل تعبیه شده قرار داده و بعد از شاقول کردن ستون در دوجهت ستون را به صفحه‌های سخت کننده جوش می‌دهیم بعد از کامل شدن ستون‌گذاری تیرها یا پلها را که از قبل آماده کرده‌ایم روی نبش‌هایی که از قبل به ستون جوش داده‌ایم قرار می‌دهیم و پل را به نبشی‌ها جوش می‌دهیم پلهای زنبوری را در نقاط تکیه گاهی بوسیله ورق تقویتی در مقابل برش تقویت می‌کنیم بعد از اتصال کلیه پلها و تیرها کش‌ها را در فواصل مشخص در داخل پلها جوش داده و سقف را آماده می‌کنیم.
دستگاه جوش که در اسکلت فلزی به کار می رود دینام است که فرق جوش آن با جوشهای ترانس جوش در اینست که در دینام به علت یک سو بودن برق و نداشتن تناوب ازنفوذ هوا به داخل جوش جلوگیری می شود که در صورت وجود این حبابهای هوا هنگامی که به جو

ش تنشهایی وارد میشود باعث شکست جوش می شود . از جوشهای ترانس جوش در اسکلت ساختمانها استفاده نمی‌شود بیشتر برای ساخت در و پنجره و نرده استفاده می‌شود.

بادبند

بادبند برای مقابله با نیروهای جانبی از جمله زلزله و باد مورد استفاده قرار می‌گیرد.ورقهای بادبند که به ستون و تیر وصل می‌شوند ۳۰×۳۰ و ورقهای وسط بادبند
۵۰×۴۰ می‌باشند.
انواع جوش در کار مورد نظر
۱ـ جوش تخت:
زمانی که عملیات جوش روی میز کار انجام می‌شود به این جوش، جوش تخت گویند.
۲ـ جوش سربالا:
زمانی که هنگام جوشکاری از پایین به سمت بالا الکترود جوش را حرکت دهیم به این جوش جوش سربالا گویند.
اجرای سقف
پس از مونتاژ سقف در روی زمین و نصب آنها بوسیله جرثقیل و تکمیل جوشها بر روی هر طبقه قالب بندی شده وپس از آرماتوربندی توسط پمپ بر روی سقف بتن ریخته می شود.
که در این کار بتن با عیار ۳۵۰ اجرا می‌شود.
بعد از گرفتن مقاومت اولیه بتن،‌ بتن را به مدت ۳ الی ۴ روز مرطوب نگه می‌دارند.
اندود گچ و خاک
از این اندود برای پوشش سطوح جانبی و سقف در قسمتهای داخلی ساختمان استفاده می‌شود. در موارد نادر از اندود گچ و خاک برای پوشاندن کف فضاهایی که در زیر فرش‌های سرتاسری قالی و غیره قرار می‌گیرند استفاده می‌شود.
اندود گچ و خاک بر سطح دیوار
بطور کلی سطوح آجر کاری بخصوص نوع گری چینی دارای ناهمواریهایی است که
با اندود کاری کردن آن سطوح کاملاً صاف و یکنواخت می‌شود. برای ساختن سطح تخت
با تقسیم‌بندی سطح دیوار در ابعاد کوچک و متعدد، با شمشه‌گیری اندودکاری با ملات
و هم‌سطح سازی اجرا شود و پوشش اندود یکنواخت شود.
مواد متشکله و نسبت آنها

۱ـ گیرش ملات گچ سریع و استفاده از آن به تنهایی مشکل است. ضمناًا ز جهت اقتصادی نیز مقرون به صرفه نمی‌باشد. از این روبه نسبت مساوی برای هر یک پیمانه گچ یک پیمانه
یا بیشتر، خاک رس ا ضافه می شود تا عملکرد گچ و خاک برای اندود کاری بهتر باشد.‌
۲ـ خشک بدون مواد زائد مخلوط و برای استفاده آماده میشود . بهتر است ملات گچ و خاک بر روی ورق آهن ساخته شود . پیمانه ای و غیره در ساخن ملات گچ و خاک استفاده می‌شود خاک رس معمولی سرند شده و کاملاً خشک به نسبت م

ساوی با گچ در جای کاملاً خاک رس
به صورت کیسه‌ای.
۳ـ خاک کیسه‌ای غربال شده در پاکتهای پلاستیکی برای مصرف آماده است از جهاتی کار را سریعتر می‌کند بخصوص که خاک کاملاً‌ خشک باشد.
توجه: چنانچه مقدار خاک از گچ بیشتر باشد خطر ترک برداشتن اندود وجود دارد که باعث تکه تکه و جدا شدن اندود از سفت‌کاری می‌شود.
کارگذاشتن کاشی به روش دوغاب‌ریزی
۱ـ ابتدا زیر کار تمیز و خیس می‌شود.
۲ـ دوغاب ‌ماسه و سیمان با یک پیمانه سیمان و سه ماسه و یک پر نرمه و یا گرده سنگ تهیه می‌شود که با آب مخلوط شده و برای مصرف آماده می‌شود.
۳ـ خاک غربال شده آخوره می‌شود و به آن آب اضافه و کاملاً ورز دا ده می شود تا به شکل خمیر سفت «گل» در آید.
توجه: از این ملات برای کار گذاشتن کاشی استفاده می‌شود.
۴ـ اولین کاشی را در روی شمشه گرفته شده قرار می دهیم سپس به وسیله گل رس
به وسیله فتیله‌گذاری در لبه کاشی و سپس پخ کردن گل رس به دیوارنصب کاشی انجام می‌شود.
۵ـ کارگذاری کاشی‌های دیگر هم به روش ذکر شده انجام می‌شود.
کار گذاشتن رج دوم:
۱ـ با استفاده از روش فتیله‌گذاری و شاقول سازی رج دوم در امتداد رج زیرین قرار گرفته و کار گذاشتن قطعات کاشی پی در پی انجام می‌شود.
۲ـ پس از جاگذاری کاشی‌ها و شاقول سازی آنها در شروع و ختم رج و شمشه‌گذاری «کاشی‌ها و شاقول‌سازی آنها» در راستای دو قطعه کاشی همباد کردن کاشی‌ها در راستای شمشه انجام می‌شود.
۳ـ عمل دوغاب‌ریزی پشت رج دوم با ملاقه انجام شده و ریختن ملات به دیوار سبب نشت دوغاب بر پشت کاشی می‌شود.
۴ـ رجهای بعدی بعدی با شاقول کردن هر رج و کنترل به وسیله شمشه گذاری و عمل دوغاب ریزی پشت کاشی صورت می‌گیرد تا کار تمام شود.
۵ـ پس از اتمام کاشی‌کاری و گذشت زمان لا

زم به وسیله گرد سنگ ۲ پیمانه ـ خاک سنگ ۲ پیمانه و سیمان سفید ۱ پیمانه ملات خمیری ساخته شده و بندهای کاشی‌کاری از آن پر می‌شود و سپس با پارچه نرم سطوح کاشی‌کاری را تمیز می‌‌کنند.
سرامیک‌کاری
کار گذاشتن سنگ قرنیز
نصب سنگ قرنیز بدین ترتیب است که:
الف) پیشامدگی قرنیز ازهر طرف به اندازه ۴ سانتیمتر خواهد بود که قطعات سنگ آن قبلاً آماده می‌شود.

ب) به فاصله ۲ سانتیمتر از لبه سنگ شیار زنی لازم برای آب چکان در سنگ قرنیز انجام می‌شود.
ج) قطعه نبش از دو طرف شیار فتیله‌ای گود خواهد داشت که شیار لازم بوسیله دستگاه فرز انجام می‌شود.
د) ملات به اندازه ۲ سانتیمتر در محل گودی پشت سنگ پلاک طوری پهن می شود که دقیقاً همسطح با سنگ پلاک گردد. سنگ قرنیز با توجه به یک اندازه بودن پیشامدگی قرنیز در دو نبش گذاشته می‌شود. و با ریسمان کشی‌کردن، ‌دو قطعه سنگ همباد می‌شود.
هـ) قطعات سنگ میانی قرنیز با استفاده از ریسمان کارکشی و یکباد کردن در بین دو قطعه نبش کار گذاشته می‌شود.
سقف کاذب
جهت اجرای سقف کاذب از رابیس‌بندی استفاده می‌شود از سقف کاذب در سرویسها، جلوی پنجره‌ها (به عنوان جاپرده‌ای) در راهروها (جهت پوشاندن کانالهای تأسیسات و ایجاد نور مخفی) در اتاقها (جهت عبور دادن کانالهای تأسیسات و نور مخفی) و همچنین در نما استفاده می‌شود.
جهت اجرای سقف کاذب از میلگرد، نبشی و سیم رابیس‌بندی استفاده می‌شود.
جهت اجرای سقف کاذب ابتدا تعد

ادی میلگرد (بسته به وسعت کار متغیر است) از سقف آویزان شده که ساپورت نامیده می‌شود. نحوه آویزان کردن ساپورتها اینگونه است که از کف طبقه بالا سوراخی ایجاد کرده و میلگرد را به شکل عصا درآورده و از سوراخ آویزان می‌کنند
و بعد توسط مقداری میلگرد و نبشی شبکه رابیس‌بندی را ایجاد می‌کنند و در آخر سطح شبکه
را توسط سیم رابیس‌بندی پوشانده و روی آنرا با دولایه گچ می‌پوشانند.
البته در دوره کاراموزی ۶ بلوک حداکثر تامرحله بتن سقف انجام شد.

  راهنمای خرید:
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.