مقاله گزارش کارآموزی جهت اخذ مدرک کارشناسی ناپیوسته حسابداری


در حال بارگذاری
23 اکتبر 2022
فایل ورد و پاورپوینت
2120
3 بازدید
۷۹,۷۰۰ تومان
خرید

توجه : به همراه فایل word این محصول فایل پاورپوینت (PowerPoint) و اسلاید های آن به صورت هدیه ارائه خواهد شد

  مقاله گزارش کارآموزی جهت اخذ مدرک کارشناسی ناپیوسته حسابداری دارای ۵۱ صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله گزارش کارآموزی جهت اخذ مدرک کارشناسی ناپیوسته حسابداری  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله گزارش کارآموزی جهت اخذ مدرک کارشناسی ناپیوسته حسابداری،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله گزارش کارآموزی جهت اخذ مدرک کارشناسی ناپیوسته حسابداری :

چکیده :
سیستم حسابداری نقش عمده و بزرگ در اداره امور مؤسسات و راهنمایی مدیران آنها و بسیاری دیگر از مردمی که با مسائل اقتصادی یک اجتماع در تماس هستند بعهده دارد ، یک سیستم حسابداری فارغ از اندازه و نوع آن مانند هر سیستم دیگر از مجموعه ای از عوامل که نظام ارتباطی مشخص دارند تشکیل می شود . مهمترین عامل و یا در واقع عامل مسلط در هر سیستم حسابداری نیروی انسانی شاغل در آن است که یک سیستم را موفق یا نا موفق می کند . این نیروی انسانی شاغل در سیستمهای حسابداری دستگاهها ی مختلف و یا به عبارت دیگر حسابداران در معنای عام علاوه بر درستکاری ، امانت و پشتکار باید از تخصص مهارت وتجربه لازم برای پرداختن به کار حسابداری بر حسب سطح شغل ، وظایف و مسئولیت ها ونوع عملیات مؤسسه برخوردار باشند .

مهمترین عملکرد یا وظیفه یک سیستم حسابداری عملکرد اطلاعاتی است و هر سیستم حسابداری باید اطلاعات موجود درباره معاملات عملیات مالی ورویدادهای دارائی اثر مالی بر یک مؤسسه را گرد آوری نماید، ثبت کند ودر گروه های همگن طبقه بندی کند وبالاخره گزارشهای را فراهم کند که تصمیم گیرندگان مختلف درباره یک مؤسسه یا سازمان بتوانند بر مبنای آن آگاهانه تصمیم بگیرند .

اگر اطلاعاتی که در جریان فعالیت ها ی یک سازمان فراهم می آید به شکل مطلوب ارائه شود برای تصمیم گیری های مختلف فایده چندانی ندارد . بنابراین تصمیماتی که توسط اداره کنندگان یک سازمان و یا توسط اشخاص ذیحق و ذینفع درباره یک مؤسسه گرفته می شود بسیار متنوع و متعدد است .

مدیران در سازمان در پی آن هستند که با حداقل امکانات، حداکثر استفاده و مطلوبیت را از آن سازمان خود نمایند. یکی از ابعاد بسیار مهم یک سازمان در حال حاضر شیوه بکارگیری از دارائیهای موسسه است و همچنین می‎دانیم که قسمت عمده‎ای از دارائیهای موسسات در موجودیهای انبار آن نهفته و انباشته شده است و مدیریتهای مالی، تدارکات و انبار در پی آن هستند تا بهترین ترکیبی که متضمن حداکثر سود یا حداقل هزینه برای موسسه باشد را معین بنمایند.

سازمانها به علت عدم دسترسی به اطلاعات درست و به موقع از میزان و نوع موجودی‎های انبار قادر به تهیه و تدارک مایحتاج با صرفه کامل نیستند و آنگاه دچار مشکلاتی در این زمینه خواهند شد. و در جستجوی متخصصان انبارداری نیز غالباً به افراد بدون آمادگی و معلومات برخورد می‎نمایند و چون تکامل در این زمینه بدون کاربرد روشهای نوین و فنون پیشرفته علمی نخواهد بود لزوم این افراد مطلع و حرفه‎ای هر چه بیشتر از پیش مشهود می‎شود.

مقدمه

یکی از اهداف اولیه فعالیتهای سازمانی، نیل به اهداف با حداکثر کارایی می باشد. سازمانها جهت نیل به اهداف خود از منابع مختلفی بهره میگیرند. مواد مصرفی، ملزومات، ماشین آلات و ; ورودیهای سیتمهای سازمانی بازرگانی و صنعتی را تشکیل می دهند. این ورودیها پس از تهیه و تدارک توسط واحدهای خرید و تدارکات ( باکاراترین روش، در بهترین زمان موردنیاز و با بهتریان کیفیت نسبی در ارتباط با قیمت) ضروریست تا به بهترین نحو ممکن است نیز در سازمان حفظ و نگهداری شوند.
• واحدهای تجاری خصوصی
• واحدهای تجاری دولتی
• واحدهای تجاری تعاونی
• واحدهای مختلط.
امروزه یا پیشرفت علوم و تکنولوژی امکان تولید انبوه کالا فراهم شده است و این کار برنامه ریزی دقیق جهت استفاده به موقع و حداکثر از امکانات را می طلبد. انبارها را از دو جهت مورد بررسی قرار داد یکی از لحاظ فیزیکی نظیر محل انبار نوع قفسه بندی ها , محل کالا ها در انبار , نور ایمنی و وسایل حفاظت کالا ها و وسایل حمل و نقل;..دیگری سیستم اطلاعاتی انبار که به طرح و گردش فرمها به نحوی که اطلاعات به بخش های مختلف کارخانه یا موسسه به موقع و به مقدار لازم برسد و به کنترل های لازم در رابطه با کالا بحث می نماید.

فصل اول

مروری بر تاریخچه , فعالیت ما چگونگی تامین سرمایه شرکت ملی گاز ایران
( استان کردستان )

تاریخچه
شرکت گاز استان کردستان یکی از شرکتهای عملیاتی وخدماتی زیر مجموعه وزارت نفت می باشد که از سال ۱۳۷۷به عنوان یک شرکت مستقل (سهامی خاص) به منظور ارائه خدمات گازرسانی متناسب با نیازها وانتظارات مشترکین گاز طبیعی فعالیت خود را آغاز نموده است . گازرسانی دراستان کردستان ازسال ۱۳۷۰شروع شد ودرسال ۱۳۷۲ بهره برداری از گاز درشهرهای قروه وسنندج آغازگردید. درراستای سیاستهای کلان برنامه سوم توسعه اقتصادی واجتماعی وهمچنین اجرای سیاستهای جدید دولت مبنی برانجام تحولات اداری ،تمرکززدایی،تفویض اختیاربیشتربه استانها وهمچنین مدیریت

امورگازرسانی وبهره برداری برپایه بنگاههای اقتصادی، شرکت گاز استان کردستان در تاریخ ۳۰ آذر ماه سال ۱۳۷۷ طبق‌بند ب ماده ۶ قانون اساسنامه‌ شرکت ملی گاز بعنوان شرکت فرعی شرکت ملی گاز بصورت شرکت (سهامی‌خاص) تاسیس و به شماره ۱۴۶۵۰۹ در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده است.فعالیت شرکت گاز استان کردستان بصورت مستقل از اول فروردین ۱۳۷۹ عملاً آغاز گردیده و در حال حاضر شهرهای سنندج، قروه، دهگلان، بیجار، دیواندره، سقز، بانه، کامیاران، مریوان و سروآباد بعنوان مراکز شهرستان و جمعاً تعداد ۲۲ شهر از ۲۵ شهر و تعداد ۴۶۹ روستای استان. از نعمت گاز برخوردار بوده و پروژه‌های ‌گازرسانی، در تعدادی از شهرها و روستاهای استان، ‌در حال اجرا می باشد.

این شرکت ضمن رعایت مقررات ،ضوابط ،استاندارد ودستورالعملهای صادره از طرف وزارت نفت وشرکت ملی گاز درجهت هدایت شرکت درمسیر بنگاه داری اقتصادی ودستیابی به اهداف واستراتژیهای تعریف شده تلاش وکوشش می نماید.
شرکت گاز استان کردستان با وظیفه تحقق اهداف تعیین شده در بخش گاز کشور مبنی بر جایگزینی گاز طبیعی با ایر سوختها از طریق توسعه شبکه گازرسانی وهدایت جامعه به سمت جایگزینی گاز طبیعی در محدوده استان،خط مشی کیفیت ،ایمنی و زیست محیطی خود را در قالب عناوین ذیل بصورت صریح وروشن بیان نموده تا کلیه مدیران و پرسنل شرکت، ضمن آگاهی کامل مفاد آن ،تعهد خود را نسبت به حفظ واجرای آن اعلام نمایند.
اهداف:
• جلب رضایت کامل مشتریان و سایر طرفهای تجاری ذینفع،کارکنان،پیمانکاران،شرکت ملی گاز ایران و…
• گسترش و توسعه گازرسانی در محدوده استان با هدف جایگزینی گاز طبیعی با سایر سوختها
• افزایش کیفیت و ارائه خدمات مناسب به شهروندان وطرفهای ذینفع
• کاهش اثرات و مخاطرات زیست محیطی ناشی از فرایندهای گازرسانی در سطح استان
• ایجاد محیط ایمن و بدون حادثه برای کارکنان شرکت ،شهروندان وطرفهای ذینفع بر اساس نظام مدیریت یکپارچه مطابق با نیازمندیهای استانداردهای OHSAS18001:1999 وISO14001:1996وISO 9001:2000طراحی و استقرار یافته و با توجه به اصل بهبود مستمر ،از طریق روشهای ذیل اهداف مذکور محقق می گردند.
۱توجه ویژه به منابع انسانی به عنوان سرمایه اصلی شرکت ،بهره گیری از مشارکت پرسنل جهت بهبود مستمر
۲بکارگیری دانش و تکنولوژی پیشرفته ورعایت و اجرای کامل قوانین و مقررات حاکم بر شرکت گاز استان کردستان
۳توجه ویژه به نقطه نظرات مشتریان و طرفهای ذینفع ولحاظ کردن آن در سرویس و خدمات
۴بهبود مستمر کلیه فرآیندها و فعالیتهای جاری شرکت
۵برنامه ریزی کلیه فعالیتها و فرآیندها جهت ارائه خدمات
۶اجرای صحیح و نظام مند برنامه ها و طرحهای ایجاد شده
۷کنترل ونظارت فرآیندها وفعالیتهای اجرا شده و ارزیابی اثربخشی نظام مدیریت یکپارچه جهت بهبود مداوم آنها
۸پیشگیری از آلودگیهای زیست محیطی وایجاد محیطی سالم با کنترل وکاهش اثرات مخرب زیست محیطی
۹ تلاش درجهت کاهش حوادث ایمنی و ایجاد محیطی امن برای کارکنان
اساسنامه
ماده ۱: نام شرکت : شرکت گاز استان کردستان یکی از شرکت های فرعی شرکت ملی گاز ایران می‌باشد.
ماده ۲: مرکز شرکت: مرکز اصلی شرکت تهران است.
ماده ۳: مدت شرکت: مدت شرکت نامحدود است.
ماده ۴: سرمایه شرکت: سهام شرکت کلا متعلق به شرکت ملی گاز ایران می‌باشد.
ماده۵:موضوع شرکت ، دریافت، توزیع ، خرید و فروش و حق‌العمل کاری گاز طبیعی بارعایت قوانین مربوطه. ارائه خدمات به مشترکین گاز طبیعی.

ماده ۶: حقوق و اختیارات شرکت :انعقاد قراردادهای خدمات و پیمانکاری و مهندسی مشاور و مشاوره و استخدامی با موسسات و اشخاص واجد صلاحیت علمی ، فنی و مالی.

ماده ۷: ارکان شرکت :ارکان شرکت شامل مجمع عمومی ، هیات مدیره و مدیر عامل،بازرس .
ماد۸: مجمع عمومی :در نیمه اول خرداد هر سال برای رسیدگی و تصویب ترازنامه و حساب سود و زیان و سایر صورت‌های مالی سال گذشته شرکت و گزارش مدیران و بازرس ودر مهر ماه همان سال برای رسیدگی و تصویب بودجه سال آینده تشکیل می‌گردد.

ماده ۹: وظایف مجمع عمومی: رسیدگی و اتخاذ تصمیم نسبت به ترازنامه و حساب سود و زیان و سایر صورت‌های مالی.
ماده۱۰هیات مدیره: هیات مدیره از ۳ یا ۵ عضو اصلی تشکیل می‌شود. یک نفر رئیس، یک نفر مدیر عامل و یک نفر نایب رئیس و ۲ نفرعضو علی‌البدل می‌باشند.
ماده ۱۱: جلسات و تصمیمات هیات مدیره: جلسات هیات مدیره به دعوت و حضور هیات مدیره و در غیاب ایشان توسط مدیر عامل شرکت تشکیل می‌گردد.

ماده ۱۲: وظایف و اختیارات هیات مدیره: اجرای تصمیمات مجمع عمومی، اخذ تصمیم درباره کلیه پیشنهادات مدیر عامل.
ماده ۱۳: وظایف و اختیارات مدیر عامل: تصمیم درباره کلیه امور استخدامی، اعمال نظارت‌های مالی و اعتباری و ; .
ماده ۱۴: حق امضاء: کلیه قراردادها و اسناد مالی که مستلزم قبول تعهد از طرف شرکت باشد با امضای یکی از اعضای هیات مدیره تعیین خواهد شد.

ماده ۱۵: بازرس: طبق قوانین و مقررات جاری کشور انتخاب خواهد شد.

ماده ۱۶: وظایف بازرس: تطبیق عملیات کشور با برنامه و بودجه مصوب و گزارش آن به مراتب بالاتر.
ماده ۱۷: حدود اختیارات بازرس:بازرس حق مراجعه به کلیه دفاتر و اسناد و مدارک شرکت را دارد.

ماده ۱۸: سال مالی: سال مالی شرکت از اول فروردین ماه شروع می‌شود و در آخر اسفند ماه همان سال خاتمه می‌یابد.
ماده ۱۹: ترازنامه: اقلام دارایی شرکت به بهای خرید یا تمام شده پس از استهلاک منظور میشود.
ماده ۲۰: استهلاک ، ذخیره عمومی و اندوخته‌ها: میزان استهلاک نسبت به انواع داراییهای شرکت تابع اساسنامه شرکت ملی گاز ایران خواهد بود

ماده ۲۱: مقررات و آیین نامه‌های شرکت و تامین رفاه کارکنان آن: طبق اساسنامه شرکت نفت ایران خواهد بود.
ماده ۲۲: موارد پیش بینی نشده : طبق قانون اساسنامه شرکت ملی گاز ایران یا قانون تجارت و اصلاحیه‌های آن خواهد بود
ماده ۲۳: تصویب اساسنامه : این اساسنامه مشتمل بر(۲۳)ماده و(۱) تبصره می‌باشد که در تاریخ ۶/۸/۷۷در اولین جلسه مجمع عمومی شرکت به تصویب رسید

چارت سازمانی

فعالیت :
منظور یک سلسله عملیات و خدمات مشخص است که برای تحقق بخشیدن به هدفهای سالانه برنامه های یک سال اجرا می شود و منابع مورد نیاز آن از محل اعتبارات مربوط به هزینه تامین می گردد.
شرکت گاز استان کردستان در تاریخ ۱/۱۰/۱۳۷۷ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و در مورخ ۱/۱۰/۱۳۷۷ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی در عمران به ثبت رسیده است . در حال حاضر شرکت ملی گازاستان کردستان ( سهامی خاص ) جزء واحدهای تجا ری فرعی شرکت ملی گاز ایران می باشد .
مرکز اصلی شرکت در تهران واقع است ضمنا” فعالیت شرکت گاز استان کردستان ( سهامی خاص ) به صورت مستقل از سال ۱۳۷۹ آغاز گردیده است .
فعالیت اصلی :
اهم موضوعات فعالیت شرکت طبق ماده ۵ اساسنامه عبارت است از : دریافت , توزیع , خرید یا فروش و حق العمل کاری گاز طبیعی و مطالعه و تهیه و تنظیم , اجرا , حفاظت و اداره عملیات مربوط به طرحهای احداث شبکه های گاز طبیعی و تاسیسات مربوط و هر گونه اقدام دیگر مربوط با صنعت گاز با موافقت مجمع عمومی می باشد .
سرمایه :سرمایه شرکت گاز استان که به طور سهم بوده و سهام ان با نام و تماما” پرداخت شده و کلا” متعلق به شرکت ملی گاز ایران می باشد و مبلغ سرمایه گذاری ۰۰۰/۰۰۱/۰۳۹/۷۸ ریال می باشد.
اندوخته های سرمایه ای :
بر اساس تبصره های سال ۱۳۸۰ قانون بودجه سود خالص سال مورد نظر کلا” صرف ایجاد طرحهای عمرانی می گردد.
نام شرکت :
نام شرکت گاز استان کردستان ( سهامی خاص ) است که طبق قانون اساسنامه شرکت ملی گاز ایران به عنوان شرکت فرعی شرکت ملی گاز ایران تشکیل می شود و از این پس در اساسنامه اختصارا” شرکت نامیده می شود.
مرکز شرکت :
مرکز اصلی شرکت سنندج است که با تصویب مجمع عمومی خود می تواند برای انجام عملیات و وظایف مقرر در ماده هاغی این اساسنامه شعبه یا دفاتر و نمایندگی هایی در داخل و یا خارج ازکشور تاسیس نماید.
مدت شرکت:
چون که طبق اصل های حسابداری اصل تداوم فعالیت شرکت , مدت شرکت نامحدود می باشد.
موضوع , حقوق و اختیارات شرکت
موضوع شرکت عبارتست از :
الف) دریافت , توزیع خرید و فروش و حق العمل کاری گاز طبیعی با رعایت مقررات و قوانین مربوطه
ب) حفظ نگهداری و اداره عملیات مربوط به خطوط انتقال فرعی شبکه های تغذیه و توزیع گاز , ایستگاههای تقلیل فشار , ایستگاههای اندازه گیری , ایستگاههای حفاظت از زنگ و سایر تاسیسات و ابنیه مربوط با فعالیتهای شرکت
ج) ارائه خدمات به متقاضیان و مشترکین گاز طبیعی , فروش گاز بر اساس قرارداد و اهتمام در ارتقاء کیفیت خدمات قبل و بعد از فروش به مشترکین و مصرف کنندگان گاز طبیعی

د) مطالعات فنی , مهندسی , اقتصادی و طراحی و اجرای طرح های گاز رسانی و ایجاد و احداث تاسیسات و ابنیه لازم جهت نیل به اهداف شرکت بر حسب برنامه های مصوب

ه) اهتمام لازم در نهادینه سازی نظام پژوهشی و ایجاد و تحکیم رابطه با مراکز علمی و تحقیقاتی به منظور دستیابی به نوآوری های علمی و فن آوری و متناسبا” پیاده سازی آنها در جهت رفع نیازهای شرکت
و) هر گونه اقدام دیگر مرتبط دیگر با صنعت گاز با موافقت مجمع عمومی

ارکان شرکت:
– شرکت دارای ارکان زیر می باشد :
۱) مجمع عمومی
۲) هیات مدیره و مدیر عامل

۳) بازرس
سال مالی :
سال مالی شرکت از اول فروردین ماه هر سال شروع می شود و در آخر اسفند ماه همان سال خاتمه می یابد و گزارش هیات مدیره باید لااقل ۳۰ روز قبل از تاریخ تشکیل عمومی تهیه و به بازرسان تسلیم شود.
تصویب اساسنامه:
در تاریخ ۸/۶/۷۷ در اولین جلسه مجمع عمومی شرکت تصویب و در تاریخ ۲۱/۴/۸۳ نیز از موادی از آن توسط مجمع عمومی فوق العاده اصلاح گردید.
به موجب قانون شرکتهای سهامی دارای سه رکن اساسی زیر می باشند.
۱ مجمع عمومی صاحبان سهام
۲ هیات مدیره
۳ بازرسان
مجمع عمومی:
مجمع عمومی شرکت ملی گاز ایران شامل :
– نخست وزیر
– وزیر اقتصادی و دارایی
– وزیر نیرو
– وزیر صنایع و معادن
– وزیر کار و امور اجتماعی
– وزیر مشاور ورئیس سازمان برنامه و بودجه
– یک وزیر دیگر به انتخاب نخست وزیر
هیات مدیر و مدیر عامل:
هیات مدیره از ۵ نفر عضو اصلی که یکی ازآنهارئیس هیات مدیره و مدیر عامل خواهد بود و دو نفر علی البدل که در غیاب عضو اصلی حضور می یابند تشکیل خواهد شد .

مدیر عامل : به عنوان بالاترین مقام اجرایی شرکت مسول حسن جریان کلیه امور و حفظ حقوق و منافع و اموال شرکت می باشد و برای اداره امور شرکت و اجرای مصوبات هیات مدیره و مجمع عمومی دارای همه گونه حقوق و اختیارات تام و تمام است و نمایندگی شرکت را در وقابل کلیه مقامات قضایی و کشوری و لشکری و موسسات و اشخاص با حق توکیل غیر دارد.
بازرسان مجمع عمومی:

دو نفر بازرس برای مدت یک سال از میان اشخاص ذیصلاحیت انتخاب می نماید . انتخاب مجدد هر یک از بازرسان به این سمت بلامانع است و تا زمانی که تجدید انتخاب به عمل نیامده بازرسان به خدمت خود ادامه خواهند دارد .
اهداف و خط مشی های شرکت گاز استان کردستان

شرکت گاز استان کردستان با وظیفه تحقق اهداف تعیین شده در بخش گاز کشور مبنی بر جایگزینی گاز طبیعی با سایر سوختها از طریق توسعه شبکه گاز رسانی و هدایت جامعه به سمت جایگزینی گاز طبیعی و در محدوده استان , خط مشی کیفیت ایمنی و زیست محیطی خود را در قالب عناوین ذیل به صورت صریح و روشن بیان نموده:
هدف شرکت :

الف ) جلب رضایت کامل مشتریان و سایر طرفهای تجاری ذینفع , کارکنان , پیمانکاران , شرکت ملی گاز ایران و ;.
ب) گسترش و توسعه گاز رسانی و در محدوده استان با هدف جایگزینی گاز طبیعی با سایر سوختها
ج) افزایش کیفیت و ارائه خدمات مناسب به شهروندان و طرحهای ذینفع
د) کاهش اثرات و مخاطرات زیست محیطی ناشی از فرآیندهای گاز رسانی در سطح استان

و) ایجاد محیط ایمن و بدون حادثه برای کارکنان شرکت , شهروندان و طرحهای ذینفع
بر اساس نظام مدیریت یکپارچه مطابق با نیازمندیهای استانداری
(ISO9001:2000 ) , (ISO14001:1996 ) و( HSAS18001:1999 ) طراحی و استقرار یافته و با توجه به اصل بهبود مستمر از طریق روشهای ذیل اهداف مذکور محقق میگردند:
۱ توجه ویژه به منابع انسانی به عنوان سرمایه اصلی شرکت , بهره گیری از مشارکت پرسنل جهت بهبود مستکر و اثر بخشی نظام مدیریت یکپارچه .

۲ بکار گیری دانش و تکنولوژی پیشرفته و رعایت و اجرای کامل قوانین و مقررات حاکم بر شرکت .
۳ توجه ویژه به نقطه نظرات مشتریان و طرحهای ذینفع و لحاظ کردن در سرویس و خدمات.
۴ بهبود مستمر کلیه فرآیندها و فعالیتها های جاری شرکت.
۵ برنامه ریزی کلیه فعالیتها و فرآیند ها جهت ارائه خدمات .

۶ اجرای صحیح و نظام مند برنامه و طرح های ایجاد شده.
۷ کنترل و نظارت فرآیند ها و فعالیتهای اجرا شده و ارزیابی اثر بخش نظام مدیریت یکپارچه جهت بهبود مداوم آنها .
۸ پیشگیری از آلودگی های زیست محیطی و ایجاد محیطی سالم با کنترل و کاهش اثرات مخرب زیست محیطی
۹ تلاش در جهت کاهش حوادث ایمنی و ایجاد محیطی ایمن برای کارکنان و مشتریان.
۱۰ از اینرو خط مشی یکپارچه شرکت ما در کل سازمان ابلاغ و به جهت حصول اطمینان سازگاری باشرایط روز مورد بازنگری قرار می گیرد.

معرفی سیستم ا نبار
امروزه یا پیشرفت علوم و تکنولوژی امکان تولید انبوه کالا فراهم شده است و این کار برنامه ریزی دقیق جهت استفاده به موقع و حداکثر از امکانات را می طلبد .
انبارها را از دو جهت مورد بررسی قرار داد یکی از لحاظ فیزیکی نظیر محل انبار نوع قفسه بندی ها , محل کالا ها در انبار , نور ایمنی و وسایل حفاظت کالا ها و وسایل حمل و نقل;..
دیگری سیستم اطلاعاتی انبار که به طرح و گردش فرمها به نحوی که اطلاعات به بخش های مختلف کارخانه یا موسسه به موقع و به مقدار لازم برسد و به کنترل های لازم در رابطه با کالا بحث می نماید.
تعریف انبار :
امروزه انبار دیگر حالت یک محفظه را ندارد بلکه عملیات آن زمانی کافی و رضایت بخش است که از دو جهت اطلاعاتی و فیزیکی مورد توجه قرار گیرد ع به طور کلی انبار محل و فضایی است که یک یا چند نوع کالای بازرگانی – صنعتی یا مواد اولیه و یا فراورده های مختلف در ان نگهداری می شود یا می توان گفت محل و فضایی است که در آن مواد اولیه برای ساخت محصولات , کالای نیثمه ساخته ( کالای در جریان ساخت ) محصول ساخته شده مواد و لوازم مصرفی , قطعات یدکی ماشین آلات , ابزار آلات و اجناس اسقاط نگهد اری میشود هم بر اساس سیستم صحیح طبقه بندی .
جایگاه انبار :
سازماندهی سازمانهای مختلف بنا بر نیازهای آنها متفاوت است .گاه در بعضی از موسسات انبار مستقیما” زیر نظر مدیر عامل قرار دارد و یا تحت نظر مدیر انبار نیز انبارهای مختلفی مانند انبار مواد , قطعات , محصولات , ضایعات و ;.قرار دارد .

۱)زیر نظر مدیر عامل

۲) زیر نظر مدیر انبار

– در سازمان دولتی و غیر انتفاعی معمولا” واحد انبار تحت نظر تدارکات و یا کار پردازی که خود نیز یکی از واحدهای تابعه امور اداری است انجام وظیه می نماید .

(۳) زیر نظر امور اداری

نحوه سیستم کد گذاری :
کد گذاری کالاها و فواید کد گذاری :
به ایجاد رویه وسیستمی که به وسیله آن اطلاعات و نشانه های مورد نیاز از شخص به شخص دیگر یا از ننقطه ای به نقطه ای دیگر به صورت خلاصه منتقل گردد کد گذاری گویند که بعضی رمز یا نشان خاص است وجهت سهولت در کار و تقلیل حجم گفته هاو نوشته ها بکار می رود در کد گذاری ممکن است از عوامل متعددی چون رنگها , نورها , اشکال , اعداد , الفبا و; و یا ترکیبی از آنها بهره گرفت که در هر شرکت گاز کردستان به صورت اعداد می باشد.
انواع روشهای کد گذاری :
۱ روش ساده با روش اعداد ترتیبی

۲ روش اعداد گروهی
۳ روش اعشاری یا روش دیوی
۴ روش حروفی یا الفبایی
۵ روش کدینگ ویژه
۶ روش مخفی
۷ روش نیمونیک یا روش استفاده ار حروف اول نام کالا ها
۸ روش کدینگ استاندارد
در مجموعه ای وزارت نفت هر قلم کالا به ۲ صورت تفسیر می گردد.

الف- مجموعه ای موجودی ها ب- پروژه
موجودی های کالای شرکت گاز دارایی یک شماره رمز ۱۰ رقمی ( کدینگ ویژه ) است که از روش کدینگ ویژه استفاده می شود که بسته به نوع ماهیت جنس بر اساس گروهایی اصلی طبقه بندی شده است .
نحوه شناسایی و تفسیر شماره رمز ۱۰ رقمی شرکت گاز × ××× ×× ×× ××
نمودار جنس مشخصه جنس فرعی از فرعی فرعی گروه اصلی

۲ رقمی اول سمت چپ یعنی گروه اصلی جنس را تشکیل می دهد ( کنترل )
۲ رقم , از سمت چپ گروه فرعی جنس را تشکیل می دهد ( محصولات فرعی )
۲ رقم سوم , از سمت چپ مشخصات جنس را در بر می گیرد
۱ رقم آخر ( بعدی ) از سمت چپ به راست نمودار جنس را نشان می دهد

  راهنمای خرید:
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.