مقاله کاربرد روانشناسی اجتماعی در جامعه


در حال بارگذاری
23 اکتبر 2022
فایل ورد و پاورپوینت
2120
3 بازدید
۷۹,۷۰۰ تومان
خرید

توجه : به همراه فایل word این محصول فایل پاورپوینت (PowerPoint) و اسلاید های آن به صورت هدیه ارائه خواهد شد

 مقاله کاربرد روانشناسی اجتماعی در جامعه دارای ۳۸ صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله کاربرد روانشناسی اجتماعی در جامعه  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه مقاله کاربرد روانشناسی اجتماعی در جامعه

۱-پیشگفتار
۲-روانشناسی اجتماعی
۳-نگرش و بهینه سازی مصرف انرژی
۴-روان شناسی حفظ محیط
۵-باور، نگرش و رفتار مصرف کنندگان انرژی
۶-یادگیری مشاهده‌ای در الگوهای مصرفی افراد
۷-زمینه (چه کسی) یا شنونده پیام
۸-روانشناسی در ارسال پیام
۹-سچوراند، تغییر نگرش و رفتار مصرف کنندگان انرژی
۱۰- برخی از ابزارهای سچوراند
۱۱- محرکهای پولی (تقویت‌های پولی) و تغییر نگرش و رفتار و مصرف انرژی
۱۲- طراحی محیط، تغییر نگرش و رفتار مصرف انرژی
۱۳- رویکرد شناختی در تغییر نگرش و رفتار مصرف کنندگان انرژی
۱۴- نقش آموزش آگاهی دادن و اطلاع رسانی و رفتار مصرف انرژی
۱۵- نقش آموزش آگاهی دادن و اطلاع رسانی و رفتار مصرف انرژی
۱۶- تعهد فردی، گروهی و تغییر نگرش و رفتار مصرف انرژی
۱۷- منابع

پیشگفتار

آیا توانسته‌اید برخی از کاربردهای روان شناسی اجتماعی را در جامعه در ذهن خود تصویر کنید، یا احتمالاً روان شناسی اجتماعی را در زمینه‌ای عملی به کار برید؟ در این تحقیق کوشش شده تا جنبه‌ی کاربردی روان شناسی اجتماعی تا نمونه‌های عینی و روشن از این کاربردها عرضه شود. البته این احتمال نیرو وجود دارد که شما با خواندن این نمونه‌‌ها متوجه شوید که مشابه آنها را در زندگی خود شاهد بوده‌اید اما نمی‌دانسته‌اید که این کاربرد روان شناسی اجتماعی بوده است. هدف از ارائه‌ی این تحقیق آموزش کلی این گفتار «آشنای با بعضی جنبه‌های کاربرد روان شناسی اجتماعی» است (کریمی، ۱۳۸۴)

تاریخچه تحقیقات روان شناسی اجتماعی

نخستین تحقیقات در حوزه روان شناسی اجتماعی، از قبیل آزمایشهای تریپلت، عمدتاً شامل وقایع آزمایشگاهی بود. هر چند مسائل غالباً الهام گرفته‌ از رویدادهای واقعی اجتماعی (مثلاً در مورد تریپلت، مسابقات دوچرخه سواری) بود اغلب این تحقیقات درک و شناخت اصول بنیادی بود تا حل مسائل واقعی. در طول چهل سال اول قرن حاضر اگر چه در تحقیق، کارهای آزمایشگاهی همچنان پیشتاز بودند اما تدریجاً بخش قابل توجهی از تحقیقات متوجه زمینه‌های واقعی یابد عبارتی تحقیقات میدانی شدند. به این ترتیب مسائل مربوط به روان شناسی اجتماعی با دید واقع نگرانه‌ای مطرح و تعریف شد. از این جمله کارهای فلوید آلپورت در مورد فرایندهای گروهی و کارهای اولیه لیکرت، مارفی، و شریف در مورد قالبهای فکری و پیشداوری را می‌توان برشمرد

در جریان جنگ جهانی دوم روان شناسی اجتماعی جنبه کاربردی قوی و گسترده‌ای پیدا کرد. بخش عمده تحقیقات مربوط به تغییر نگرش که به وسیله گروه روان شناسان اجتماعی دانشگاه ییل انجام می‌گرفت متوجه حل مسائل واقعی بود. مثلا اینکه چگونه در جریان جنگ روحیه بالا و عملکرد خوب را در سربازان حفظ کنند. در همین دوره بود که کورت لوین کمکهای اساسی و موثر خود را به روان شناسی اجتماعی انجام داد و برنامه او به نام (عمل پژوهی) آشکارا در جهت تلفیق تحقیقات بنیادی و کاربردی در یک زمینه بود. اما علیرغم کوشش‌های لوین، بسیاری از پیروان او بیش از پیش به کارهای آزمایشگاهی جذب شدند

تحقیقات دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ عمدتاً بر ایجاد الگوهای نظری پیچیده در آزمایشگاه و کنار گذاشتن توجه به کاربردهای روان شناسی اجتماعی در زندگی واقعی متمرکز بود. این تغییر جهت دلایل متعدد داشت از جمله : بعضی از روان شناسان اجتماعی معتقد بودند که با انجام آزمایشهای دقیقاً کنترل شده در محیط آزمایشگاه به صحت و دقت و اعتبار این علم افزوده خواهد شد. به عبارت دیگر، هر چه تحقیق ناب تر باشد، طرفداران آن بیشتر می‌توانند ادعای علمی بودن آن را داشته باشند. دلیل دیگر این بود که دانشگاه‌ها در این دوره به متخصصان به کارهای آزمایشگاهی که زودتر به نتیجه می‌رسیدند گرایش داشتند در حالی که کارها و تحقیقات عملی مستلزم اختلاط رشته‌های مختلف و صرف زمان طولانی برای به نتیجه رسیده‌اند. در این دوره روان شناسان کاربردی غالبا در صنایع یا سازمان‌های دولتی کار می‌کردند  در حالی که روان شناسان نظری غالبا همکاری با دانشگاه‌ها را انتخاب کرده بودند و ارتباط بین این دو گروه بسیار محدود بود. خوشبختانه دهه هفتاد تغییرات قابل توجهی در توجه و تمرکز روان شناسان اجتماعی را شاهد بوده است. بسیاری از روان شناسان اجتماعی تغییر جهت داده و توجه را به مسائل واقعی اجتماعی و یافتن راه حل آنها معطوف و میراث لوین را دوباره زنده کردند. (کریمی، ۱۳۸۴)

(روانشناسی اجتماعی)

روانشناسی اجتماعی عبارت است از بررسی چگونگی ادراک، تفکر، و احساس آدمیان درباره‌ی جهان اجتماعی خودرو چگونگی تعامل و تاثیر گذاری آنها بر یکدیگر. بر اساس این مقدمه که رفتار انسان تابعی است از: هم شخص و هم موقعیت هرو، روانشناسان اجتماعی بر نقش موقعیت، و اهمیت تعبیر و تفسیر شخص از موقعیت در تعیین رفتار اجتماعی تاکید می‌ورزند. (هلیگارد، ۱۳۸۳)

 

نگرش و بهینه سازی مصرف انرژی

استفاده صحیح و منطقی از انرژی و فرآورده‌های آن مسئله‌ای است که با رفتار انسان ارتباط می‌یابد. اگر چه راه‌ حل‌های مختلفی از سوی متخصصان از جمله طراحی[۱] محیط، اجرای قوانین و اعمال قدرت از سوی منابع قدرت بیرونی، تهدید یا اجبار، استفاده از فن آوری‌های جدید و غیره ارائه شده است، اما بسیاری از صاحبنظران شیوه‌های صرفه جویی داوطلبانه را رویکرد بهتری می‌دانند. لذا بخش عمده‌ای از کار متخصصان علوم رفتاری و روان شناسی اجتماعی[۲]  در این حوزه بر یافتن راه‌های تشویق افراد به کاهش مصرف انرژی متمرکز بوده است. بر این اساس صرفه جویی انرژی را می‌توان به عنوان یک رفتار انسانی[۳] در نظر گرفت

روان شناسی حفظ محیط

توسعه این روش‌ها طی سال‌های ابتدای هزاره اخیر منجر به توسعه یک مدل روان شناسی به نام روانشناسی[۴] نگهداری یا حفاظت شده است. روان شناسی حفظ محیط بعنوان یک رویکرد پژوهشی برای درک اینکه چگونه مردم به محیط زیست و منابع طبیعی، آسیب می‌رسانند یا از آن حفاظت می‌کنند تعریف شده است. (آرونسون، ۱۳۸۳)


[۱] – Environment design

[۲] – Social Psychology

[۳] – Human behaviour

[۴] – Conservation Psychology

بخشی از منابع و مراجع پروژه مقاله کاربرد روانشناسی اجتماعی در جامعه

۱-آرونسون، الیوت. روان شناسی اجتماعی. ترجمه دکتر حسین شکرکن ویراست هشتم، چاپ شانزدهم، انتشارات رشد ۱۳۸۳ (تاریخ انتشار اثر اصلی، ۱۹۹۹)
۲-کلاین برگ، اتو روان شناسی اجتماعی، ترجمه علی محمد کاردان (۲ جلد) (چاپ هفتم) نشر اندیشه ۱۳۵۳
۳-اتکینسون، رتیا. ل. اتکینسون، ریچارد، س. و هیلگاردف ارنست، د. زمینه روانشناسی (جلد دوم)، انتشارات رشد، ۱۳۸۳ (تاریخ انتشار اثر اصلی ۱۹۹۶)
۴-آرونسون، الیوت، حیوان اجتماعی، ترجمه دکتر حسین شکر کن، چاپ هفتم، ۱۹۹۵، انتشارات رشد
۵-دکتر صفاری نیا، پایان نامه
۶-کریمی، یوسف، روان شناسی اجتماعی، (۱۳۸۴) ویراستار علمی: علی اکبر سیف، تهران: دانشگاه پیام نور

  راهنمای خرید:
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.