بررسي آلودگي گرد و غبار اتمسفري استان کرمانشاه به برخي فلزات سنگين با استفاده از شاخص هاي آلودگي طي تابستان 1392

بررسي آلودگي گرد و غبار اتمسفري استان کرمانشاه به برخي فلزات سنگين با استفاده از شاخص هاي آلودگي طي تابستان 1392

… دانلود …

 بررسي آلودگي گرد و غبار اتمسفري استان کرمانشاه به برخي فلزات سنگين با استفاده از شاخص هاي آلودگي طي تابستان 1392 دارای 17 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسي آلودگي گرد و غبار اتمسفري استان کرمانشاه به برخي فلزات سنگين با استفاده از شاخص هاي آلودگي طي تابستان 1392  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي بررسي آلودگي گرد و غبار اتمسفري استان کرمانشاه به برخي فلزات سنگين با استفاده از شاخص هاي آلودگي طي تابستان 1392،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن بررسي آلودگي گرد و غبار اتمسفري استان کرمانشاه به برخي فلزات سنگين با استفاده از شاخص هاي آلودگي طي تابستان 1392 :

سال انتشار : 1396

نام کنفرانس، همایش یا نشریه : آب و خاك (علوم و صنايع كشاورزي)

تعداد صفحات :17

گرد و غبار یک منبع مهم فلزات سنگین به ویژه در محیط زیست شهری است. فلزات سنگین با اتصال به ذرات گرد و غبار می توانند در مقیاس وسیعی منتشر شوند. هدف از این مطالعه، بررسی غلظت برخی فلزات سنگین و وضعیت سطوح آلودگی آن ها در گرد و غبار استان کرمانشاه با استفاده از شاخص های مختلف آلودگی بود. جهت انجام این مطالعه تعداد 49 نمونه گرد و غبار از شهرستان های کرمانشاه، سنقر، گیلان غرب، قصرشیرین، صحنه، سرپل ذهاب، کنگاور، پاوه و جوانرود طی فصل تابستان 1392 جمع آوری شد. غلظت کل فلزات Zn، Cu، Ni، Cr، Mn و Fe در نمونه های گرد و غبار اندازه گیری شد. میانگین غلظت Zn، Cu، Ni، Cr، Mn و Fe به ترتیب 238، 47، 124، 74، 495 و 28704 (mg Kg-1) به دست آمد. از شاخص های زمین انباشتگی، فاکتور غنی شدگی، شاخص آلودگی و شاخص جامع آلودگی جهت تعیین میزان آلودگی نمونه های گرد و غبار استفاده گردید. نتایج مطالعه نشان داد که غلظت فلزات در گرد و غبار به جز برای آهن و منگنز در مقایسه با مقدار زمینه خاک های جهان بالاتر است که نشان از منشا انسانی این فلزات دارد. شاخص زمین انباشتگی، فاکتور غنی شدگی و شاخص آلودگی محاسبه شده برای همه عناصر مورد مطالعه به صورت Ni> Zn> Cu> Cr> Mn> Fe می باشد. میزان شاخص زمین انباشتگی، فاکتور غنی شدگی و شاخص آلودگی در گرد و غبار برای نیکل، روی و مس (به ویژه نیکل) و به میزان کمتری کروم، نشان از آلودگی این فلزات دارد که احتمالا از ترافیک و فعالیت های صنعتی سرچشمه گرفته اند. هم چنین میزان پایین این شاخص های ارزیابی آلودگی برای منگنز و آهن، نشان از عدم آلودگی گرد و غبار به این عناصر دارد. نتایج ارزیابی شاخص جامع آلودگی، آلودگی شدید گرد و غبار توسط فلزات سنگین را نشان می دهد. با توجه به نتایج این مطالعه، شناسایی و کنترل منابع آلاینده هایی چون فلزات سنگین در گرد و غبار به منظور پیشگیری از آلودگی ناشی از آن ها نیازمند توجه بیشتر می باشد.

كلید واژه: ارزیابی آلودگی، عناصر سنگین، غبار اتمسفری، کرمانشاه

اینک شما با جستجوی عبارت nx وارد این سایت شده اید جهت مشاهده توضیحات بیشتر در این خصوص روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید.
nx